Országos Vízügyi Főigazgatóság Központi vízkárelhárítási bejelentések: 06-80-204-240
Nagyobb betűméret - Kisebb betűméret - Normál verzió

A Vízgyűjtő-gazdálkodási Tervek második felülvizsgálata és korszerűsítése

Tartalomfelelős: Regdánszki Tamara, honlap adminisztrátor

2022. június 29., szerda 10:30

A projekt rövid leírásaszechenyi2020

A vizek, különösen az édesvizek léte, állapota és használata életünk egyik legfontosabb tényezője. A víz nem korlátlanul áll rendelkezésünkre, ezért ahhoz, hogy a jövőben is mindenkinek jusson tiszta ivóvíz, és a folyók, tavak tájaink, életünk meghatározó elemei maradhassanak, erőfeszítéseket kell tennünk a felszíni és a felszín alatti vizek megóvásáért, állapotuk javításáért. A víz nemcsak természeti, hanem társadalmi, gazdasági érték, jövedelemszerzési és költségmegtakarítási lehetőségeket kínál, de a használata költségekkel is jár. Ez a felismerés vezetett az Európai Unió vízpolitikájának a kidolgozásához. A Víz Keretirányelv 2000. december 22-én lépett hatályba, és az Európai Unióhoz való csatlakozásunk óta Magyarország is jelentős erőfeszítéseket tesz az irányelv és a vele összefüggésben lévő számos rendelet végrehajtása érdekében.

A Víz Keretirányelv alapvető célja, hogy a felszíni és felszín alatti vizek, valamint a vizekkel kapcsolatban lévő védett területek 2027-ig „jó állapotba” kerüljenek. A célkitűzés megvalósításhoz vezető út meghatározása érdekében a tagállamoknak stratégiai tervet (vízgyűjtőgazdálkodási tervet, továbbiakban: VGT), és ennek keretében intézkedési programot kell készíteniük.

A VGT tartalmazza az összes szükséges információt, ami a víztestekről és a védett területekről rendelkezésre áll. Így tartalmazni a kell a vizek terheléseit és a hatásokat, az állapotértékelések eredményét, a víztestekre vonatkozó környezeti célokat és azt, hogy a „jó állapot” eléréséhez milyen műszaki és szabályozási intézkedésekre, illetve pénzügyi támogatásokra, ösztönzőkre van szükség.

Magyarország első Vízgyűjtő-gazdálkodási Terve (VGT1) a 2010-2015 közötti időszak intézkedési programját tartalmazta. Az Európai Unió tagállamainak először 2015-re kellett felülvizsgálniuk vízgyűjtő-gazdálkodási terveiket. A 2015. december 22-én közzétett VGT2-t a Magyar Kormány a 1155/2016. (III.31.) Korm. határozatban hirdette ki.

A központi költségvetés és az Európai Unió Kohéziós Alapjának társfinanszírozásával a KEHOP-1.1.0-15-2016-00008 azonosítószámú, „A Víz Keretirányelv előírásai szerinti állapotértékelések, elemzések, vizsgálatok, valamint a vízgyűjtő-gazdálkodási tervek második felülvizsgálata és korszerűsítése” tárgyú projekt keretében valósult meg a VGT-k második felülvizsgálata. A 2021. december 22-én közzétett VGT3-t a Magyar Kormány a 1242/2022. (IV. 28.) Korm. határozatban hirdette ki.

Az Országos Vízügyi Főigazgatóság, mint a projekt Kedvezményezettje irányította és koordinálta a vízgyűjtő tervezési feladatokat.

2015-ben, a hetedik ENSZ Világfórumon elfogadták a fenntartható fejlődés 17 célkitűzését, melyek egyike „A vízhez és szanitációhoz (köztisztasághoz) történő hozzáférés és a fenntartható vízgazdálkodás biztosítása mindenki számára” 2030-ig.

Az antropogén eredetű klímaváltozás, a természeti erőforrások korlátozott mennyisége és a szennyezések alapvetően új kihívásokat jelentenek az emberiség számára. Miután a klímaváltozás és a szennyezések hatásainak jelentős része vízzel, vízen keresztül és víz által manifesztálódik, így a fenntartható vízgazdálkodás, vizeink védelme az emberiség és a természetes ökoszisztémák fenntarthatóságának kulcskérdése.

A vízhiánnyal, a vizek szennyezésével, az ökoszisztémák integritásának csökkenésével, a termőföld leromlásával, a szükséges víziközmű-infrastruktúra elégtelenségével és a szélsőséges hidrológiai események (rekord méretű árvizek, villámárvizek és aszályok) előfordulásával kapcsolatos problémák az egész világon, így hazánkban is növekvő mértékben és gyakorisággal jelentkeznek.

A VGT3 célja, hogy összeegyeztesse a Víz Keretirányelv környezeti célkitűzéseinek elérését és fenntartását biztosító intézkedéseket a mezőgazdaság, vidék- és területfejlesztés, energiatermelés, hajózás, turizmus, klímaalkalmazkodás és a fenntartható vízgazdálkodás igényeivel, és a vizek jó állapotának elérése érdekében, a szociális és gazdasági célkitűzések figyelembevételével meghatározza a legköltséghatékonyabb intézkedési programot.

Finanszírozás

A projekt a központi költségvetés forrásaiból az Európai Unió Kohéziós Alapjának társfinanszírozásával valósul meg.

PROJEKT ADATOK

Kedvezményezett neve: Országos Vízügyi Főigazgatóság

Projekt címe: A Víz Keretirányelv előírásai szerinti állapotértékelések, elemzések, vizsgálatok, valamint a vízgyűjtő-gazdálkodási tervek második felülvizsgálata és korszerűsítése

A projekt megvalósításának kezdete:       2018.12.14.
A projekt fizikai befejezésének tervezett határideje:    2023.09.30.

Szerződött támogatás összege: 1.500.000.000 Ft, amelynek 85 %-a a Kohéziós Alap, 15%-a a Magyar Állam forrásaiból származik.

Támogatás intenzitása: 100%

A projekt azonosítószáma: KEHOP-1.1.0-15-2016-00008

További inormáció: http://vgt3.ovf.hu/

Utolsó módosítás: 2023. január 19., csütörtök 12:38, Regdánszki Tamara
Vízügyi igazgatóságok Kapcsolataink Közgyűjtemények Zöld hatóságok Letöltések Oldaltérkép Impresszum Jogi nyilatkozat