Országos Vízügyi Főigazgatóság Központi vízkárelhárítási bejelentések: 06-80-204-240
Nagyobb betűméret - Kisebb betűméret - Normál verzió

Ágazati eszközbeszerzés

Tartalomfelelős: Regdánszki Tamara, honlap adminisztrátor

2022. május 27., péntek 13:03

Projekt bemutatása:szechenyi2020

A KEHOP-1.4.0 projekt keretei közé tervezett beszerzések a logisztikai feladatok könnyebb, hatékonyabb, tágabb körű és biztonságosabb ellátását (targoncák/tehergépkocsik), valamint a védekezéshez, fenntartási munkálatokhoz szükséges tereprendezési munkálatok kivitelezését (földmunkagépek/kétéltű kotrógép) hivatottak elősegíteni.

Az árvíz és belvízvédekezés során nélkülözhetetlen logisztikai feladatok gyorsabb végrehajtásának és a hatékonyság növelésének érdekében a nagy tömegű eszközök mellett az egységrakomány képzés került előtérbe. Az egységrakomány képzés lehetővé teszi a targoncák nagyobb arányú igénybevételét. A targoncák jellemzően nyílt (esetenként burkolatlan) rakodó tereken és szilárd burkolatú raktárakban végeznek rakodási emelési feladatokat. A beszerzés tárgya alkalmas elsősorban az egységrakományok, kézzel nem rakodható védelmi eszközök és szakfelszerelések (például de nem kizárólagosan fél méter átmérőjű és 4 m hosszú belvízvédelmi szivattyúcsövek, 6 m hosszú szádlemezek, dieselmotoros szivattyúk) gyors és biztonságos teherautókra rakodására, illetve a szakszerű és biztonságos rakatképzésre a tárolási telephelyeken. Ezen targoncák emelőszerkezet-kialakításának köszönhetően a működési költségek csökkenése várható. Védekezési helyzet során alkalmasak idő és hely megtakarításra, javítják a munkabiztonságot a logisztikai folyamatok optimalizálásával.

Ezzel párhuzamosan a tehergépkocsik jellemzően a közúton megközelíthetetlen, gyakorta rossz terepviszonyok között megközelíthető vízi létesítmények üzemeltetési és karbantartási, továbbá védekezési időszakban darabáruk és ömlesztett áruk szállítási feladatainak ellátásához szükségesek. A tehergépkocsi rakodó daruja alkalmas a védekezési eszközök (például nagy szállítóképességű szivattyúk) védekezés helyére történő szállítást követő telepítésére.

A földmunkagépek földkitermelésre és a kitermelt föld rövid távolságra, továbbá szállítóeszközre való felrakására alkalmazhatóak. Az árvíz-, belvízvédekezés és fenntartási munkák jellege (nyomvonalas létesítmény, gödör jellegű, nagy felületű) és a mérete, továbbá a talaj jellemzője, a szükséges szállítási távolság, a terepesés viszonyai határozzák meg az földmunkagépek alkalmazási lehetőségeit. A földmunkagépek korszerű kialakításukkal és cserélhető szerelékeikkel több feladat elvégzésére is alkalmassá tehetőek. Az igénybevétel szerint járószerkezete lánctalpas. A forgó felsővázas kialakítás mozgékonnyá és széles körben felhasználhatóvá teszi ezeket a gépeket. A mélyásó szerelékkel ellátott kotrók állásszintjüknél alacsonyabb szintről termelik ki a talajt, képesek pontos felület kialakítására, befejező munkák elvégzésére is.

A nagy befogadó képességű nyílt belvízi csatornák és környezetvédelmi beavatkozások ellátása, valamint hosszútávon fenntartható vízminőségi és vízmennyiségi állapot biztosítása érdekében a tavak, folyók és csatornák medréből az elburjánzott növényzetet és iszapot el kell távolítani. A megváltozott munkakörülmények miatt a feladatok ellátása egyre gyakrabban olyan helyszíneken szükséges, ahol a partról ez nem lehetséges, ill. a víztelenítés (lecsapolás) nem megoldható.

A hajólevél szerint vízen nem önjáró kétéltű forgó felsővázas kotrógép alkalmas csatornák, holtágak, és növényzettel benőtt tavak kitermelő munkáinak elvégzésére. A helyváltoztatását sekély vízben, ill. lápos területen szélesített speciális lánctalp biztosítja.

A lánctalpas forgó felsővázas kétéltű úszó munkagép a szerelvények cseréjével alkalmas nádat, vízi növényeket gyűjteni és rakodni, ásni, iszapot szivattyúzni a meder karbantartási feladatok ellátásaként, ezzel meggyorsítva a csatornák lefolyási idejét és medrek jó karba helyezését.

Magyarországon és a világ összes országában az árvíz védekezés legfontosabb, nélkülözhetetlen védekezési anyaga a homokzsák, így homokzsákgyártó-gép beszerzése nagymértékben segítené az árvízi védekezést.  A vízkárelhárítási események során nélkülözhetetlen, nagy darabszámban felhasznált fogyóeszközök a homokzsákok, amelyek szinte az összes káresemény során felhasznált eszközök. A 10/1997. (VII. 17.) KHVM rendelet alapján az ágazatnak minden körülmények között alkalmasnak kell lennie az ár-, belvízvédelmi feladatok ellátására, valamint vízminőségi és aszálykárok mérséklésére. A védekezések során a szükséges homokzsákok biztosítása kiemelkedő problémát jelent - az indulókészletek mellett a piaci szereplők átállása időigényes feladat. Mindemellett a vízügyi ágazaton túl további, védekezésben részt vevő szervezetek (katasztrófavédelem, önkormányzatok) is jelentős homokzsák igénnyel rendelkeznek.

A projekt címe: Ágazati eszközbeszerzés

A projekt azonosító száma: KEHOP-1.4.0-15-2021-00027

A szerződött támogatás összege (Ft): 2 080 000 000

Támogatás mértéke (%-ban): 100%

A projekt kezdete: 2021.01.01.

A projekt fizikai befejezésének tervezett határideje: 2023.05.31.

Kedvezményezett neve: Országos Vízügyi Főigazgatóság

Utolsó módosítás: 2022. július 14., csütörtök 12:48, Regdánszki Tamara
Vízügyi igazgatóságok Kapcsolataink Közgyűjtemények Zöld hatóságok Letöltések Oldaltérkép Impresszum Jogi nyilatkozat