Országos Vízügyi Főigazgatóság Központi vízkárelhárítási bejelentések: 06-80-204-240
Nagyobb betűméret - Kisebb betűméret - Normál verzió

Árvízi biztonság növelése az ATIVIZIG területén

Tartalomfelelős: Regdánszki Tamara, honlap adminisztrátor

2022. június 29., szerda 10:46

szechenyi2020

A projekt keretében tervezett beavatkozás olyan árvízvédelmi rendszer kialakítását és működtetését szolgálja, amely figyelembe veszi a védendő értékek nagyságát, beleértve ebbe az emberi élet és más kardinális értékek védelmét. A fejlesztés műszaki szükségességét a Belügyminisztériumi rendeletben meghatározott mértékadó árvízszint meghatározott értékekhez viszonyított magassági hiány indokolja. A projekt műszaki szükségességét támasztja alá továbbá a töltések geotechnikai állapota. A projekt által érintett töltésszakasz előírt egyenszilárdságú védelmi kiépítéséhez elengedhetetlen az üzemi út kiépítése. A töltéskoronára épített burkolattal az árvíz elleni védekezés biztonságosabbá válik, az esetlegesen folyó védekezési-beavatkozási helyek megközelítése, a védekezéshez szükséges gépeknek, eszközöknek és anyagoknak a helyszínre való szállítása nincs kitéve a csapadékos időjárási viszonyoknak.
A 11.02 árvízvédelmi vonal egyes szakaszain átlagosan 20 cm-t meg nem haladó a töltés magassági hiánya. Rendkívüli árvíz idején, a szakaszon jelentkező védekezési feladatok a töltés biztosításából és a töltés magassági hiányából fakadó töltésmagasítási feladatokból,valamint a töltés tönkremenetelének megakadályozását célzó ideiglenes védművek kiépítéséből állnak. 

A projekt céljainak meghatározása

A projekt konkrét célja illeszkedik a magyar vízügypolitika országos és ezen belül a Tisza-völgyi árvízvédelmi fejlesztési Koncepció céljaihoz, valamint összhangban van a vonatkozó szakpolitikai tervekkel és stratégiákkal.

Ennek megfelelően a tervezett beavatkozások a Tisza-völgyi árvízvédelmi rendszer fejlesztésének keretében valósulnak meg, és hozzájárulnak a 2004. évi LXVII. törvény (a Vásárhelyi-terv továbbfejlesztése) által kitűzött célok megvalósításához.

A fejlesztés célja összhangban van a társadalmi/gazdasági/szakpolitikai/műszaki igényekkel és – a fentiekben foglaltaknak megfelelően - hozzájárul a KEHOP prioritási tengely egyedi célkitűzéseinek megvalósításához.

Fejlesztés várható eredményei

nő az árvízi biztonság csökken az árvízi elöntés kockázata védettebbé válnak a hatásterületen élő emberek és javaik védettebbé válnak az ipari-, gazdasági létesítmények védettebbé válnak a mezőgazdasági területek védettebbé válnak a hatásterületen meglévő természeti értékek

A beruházással érintett terület

A fejlesztés által érintett terület az Alföld nagytájban, a Duna-Tiszaközi síkvidéken, az Alsó-Tisza középtájon helyezkedik el, Csongrád megyében. A projekt 4 település – Baks, Dóc, Sándorfalva, Algyő – közigazgatási területén valósul meg.

A fejlesztés keretében az alábbi beavatkozások tervezettek

•             Töltésmagasítás és töltéskorona stabilizáció a Tisza jobb part 38+052 - 48+878 tkm közötti szakaszán

A Tisza jobb part 38+052-48+878 tkm szelvényei közötti töltés szakasz geodéziai felmérése 2008. és 2014. évben történt meg engedélyes terv készítése, továbbá 2019. évben a védszakasz árvízvédelmi terv aktualizálásának céljából.

A keresztszelvények 500 m-enként, vagy annál sűrűbben legalább 5 ponttal kerültek rögzítésre, bemérésre. A töltés víz- és mentettoldali koronaéle valamint a korona tengelye 1-1 ponttal került meghatározásra legalább 100 m-enként. Ezeken kívül mindkét oldali rézsűn a töltés középmagassága környezetében mértünk pontokat a valós rézsűhajlás ábrázolhatósága érdekében. A becsatlakozó utak, keresztezések valamint a felhajtást elősegítő csatlakozó rampák is felmérésre kerültek.

A töltéskoronán kiépítésre kerül szilárd burkolatú üzemi út, aminek hossza 10,011 km.

A PROJEKT JELLEMZŐ ADATAI

Projekt címe: Árvízi biztonság növelése az ATIVIZIG területén

Projekt azonosító száma: KEHOP-6.4.1-22-2023-00004

                        korábban: KEHOP-1.4.0-15-2022-00031

Projekt megvalósításának kezdete:                            2020.03.16.

A projekt fizikai befejezésének tervezett határideje: 2023.09.30.

A támogatás összege: 969.824.424 Ft

Kedvezményezett: Országos Vízügyi Főigazgatóság

Konzorciumi partner: Alsó-Tisza vidéki Vízügyi Igazgatóság

A támogatás intenzitása: 100 %

http://arvizbiztonsagativizig.ovf.hu/

 

Utolsó módosítás: 2023. szeptember 07., csütörtök 15:26, Sebestyén Zoltán
Vízügyi igazgatóságok Kapcsolataink Közgyűjtemények Zöld hatóságok Letöltések Oldaltérkép Impresszum Jogi nyilatkozat