Országos Vízügyi Főigazgatóság Központi vízkárelhárítási bejelentések: 06-80-204-240
Nagyobb betűméret - Kisebb betűméret - Normál verzió

Belvízbiztonság növelése a Dél-Alföldön: A Körtvélyesi szivattyútelep átépítése- LOT1

Tartalomfelelős: Regdánszki Tamara, honlap adminisztrátor

2022. június 29., szerda 15:11

szechenyi2020A projekt céljainak meghatározása

A fejlesztés elsődleges célja a KEHOP-1.3.0. Fenntartható vízgazdálkodás infrastrukturális feltételeinek javítása Felhívás céljaival összhangban az éghajlatváltozás felszíni és felszín alatti vizekre gyakorolt káros hatásainak mérséklése.

A klímaváltozás kedvezőtlen hatásainak mérséklése komplex vízgazdálkodási beavatkozásokat igényel. A Magyarország számára is kötelezően betartandó Víz Keretirányelv (VKI) egyik jelentős célkitűzése a hasznosítható vízkészletek hosszú távú védelme, amit nagymértékben elősegít a fenntartható vízhasználat. A projekt által érintett víztestek jó állapotának eléréséhez szükséges javító beavatkozásokat össze kell hangolni a fenntartható fejlesztési igényekkel, betartva a VKI elvárásokat. A korábbiakban leírtuk azokat a Vízgyűjtő-gazdálkodási tervben foglalt intézkedéseket, amelyeket terveztünk a VKI célkitűzéseinek megvalósítása érdekében, konkrétan jelenleg a 7.3.2 intézkedés valósulhat meg a Körtvélyesi szivattyútelep megfelelő kiépítésével és üzemeltetésével.

Fontos célkitűzés a rendszerben a visszatartott és hasznosítható vízkészlet növelése, a vízgazdálkodási állapotok javítása. A korszerű telep üzembeállításával a mentett oldali vízvisszatartás növelése, ezzel együtt a vízkészletek helyben-tartása, -megőrzése is biztosíthatóvá válik. Ezzel együtt az ár- és belvízbiztonság javítása, valamint energiahatékonyság és üzembiztonság növelése is megvalósul a közel 60 éves szivattyútelep átépítésével, amely a megvalósítandó intézkedések hatására csökken az ár- és belvízi kockázat, mely az ÁKK célkitűzése.

A Körtvélyesi holtág, hullámtéri holtág lévén kisvizes időszakban nincs kapcsolatban a folyóval, így ökológiai szempontból nem biztosít megfelelő életfeltételeket a vizes élőhelyek kialakításához. A szivattyútelep rekonstrukciójával szükség esetén vízpótlásként vízmennyiséget lehetne a holtágba juttatni a Kenyere-érből, azonban figyelemmel kell lenni az átvezetendő víz minőségére is.

Ezért olyan vízilétesítményeket kell létrehozni, vagy az egyes vízgyűjtő területeken felújítani, amik hozzájárulnak a vízrendezési és vízkárelhárítási feladatok optimalizálásához.

A megvalósítandó intézkedések hatására csökken a belvízi kockázat, mely az ÁKK célkitűzése.

A fejlesztések céljai összhangban vannak a KEHOP 1. prioritási tengely célkitűzéseinek megvalósításához. A projekt célja és várható eredménye egyértelműen kapcsolódik a legfontosabb Uniós irányelvekhez, mint a Víz Keretirányelv (2000/60/EK), az Árvízi Irányelv (2007/60/EK). Emellett kapcsolódik a hazai stratégiák célkitűzéseihez, mint a Kvassay Jenő Terv, (Második) Nemzeti Éghajlatváltozási Stratégia (2014-2025, kitekintés 2050-ig), Nemzeti Környezetvédelmi Program, Nemzeti Vidékstratégia, Nemzeti Fenntartható Fejlődési Stratégia, tekintettel arra, hogy a projekt megvalósítása javítja a szélsőséges hidrológiai és vízjárási helyzetekhez történő alkalmazkodást.

Jelen fejlesztés a Kvassay Jenő Terv célkitűzéseihez is illeszkedik, mely a klímaváltozás káros hatásait ellensúlyozó aszálykezelést, belvízvédekezést, a vidékfejlesztést támogató területi vízgazdálkodást, beleértve az öntözésfejlesztést és a lakossági vízigényeket kielégítő települési vízgazdálkodást ötvözi.

A projekt indikátorai:

Indikátor megnevezése

Cél elérésének dátuma

Mérték-egység

Cél változás

Cél összes változás

Cél kumulált

Vízgazdálkodási

fejlesztéssel érintett területek nagysága

2023.11.30.

ha

9 045

9 045

9 045

 

Műszaki-szakmai eredmények bemutatása

Eredmény megnevezése

Eredmény leírása

Eredmény számszerű-síthető célértéke

Eredmény

számszerű-síthető

célértéké-nek

mérték-egysége

Az eredmény nem számszerűsíthető, egyéb tulajdonsága

A projekt során megépítésre/felújításra/átépítésre

kerülő szivattyútelepek, műtárgyak száma

A beruházás során 2 db műtárgy létesül

2

db

A műtárgyak létesítésével, felújításával a térség vizeinek vízkormányzása hatékonyabb belvízvédekezést tesz lehetővé, növekszik a belvízi, továbbá az árvízvédelmi biztonság. Szivattyútelep megvalósulása a külterületi elöntések kockázatának csökkentését eredményezi. Lehetővé válik pl. vízoldali holtág vízpótlásának biztosítása.

 

A projekt során a fejlesztéssel, így

belvízi kockázat csökkenéssel érintett

területek nagysága

A projekt hatásterületén a beruházás megvalósulását követően csökken a belvízi elöntések kockázata, a vízkormányzások hatékonysága javul, a belvízvédekezés és a vízpótlás eredményesen végrehajtható. Összességében a térség vízgazdálkodási helyzete kedvezőbbé válik

9 045

ha

Az érintett terület nagysága számított érték.

 

Megközelítő, üzemi út építése

Megközelítő, üzemi út építése

fm

3 558

A szivattyútelep biztonságos megközelíthetősége érdekében az árvízvédelmi töltés 33+780 tkm szelvényétől – csatlakozva a meglévő rámpaburkolathoz – a 36+970, (a közbenső MÁSZ+1,0 m-re fejlesztett töltésburkolathoz csatlakoztatva) és a 37+120 - 37+338 tkm (rámpa utáni sorompó) szelvény között a koronára és a kétoldalról becsatlakozó rámpákra, összesen 4 helyen burkolatot kell kiépíteni

 

Körtvélyesi szivattyútelep átépítése

A szivattyútelepnél számos alkalommal jelentkezett ár- és belvízbiztonságot befolyásoló, beavatkozást igénylő meghibásodás. 2019. évben az őszi szemle alkalmával az ATIVIZIG felülvizsgáló bizottsága az újabb korróziós meghibásodások, valamint a telep kora és állapotára tekintettel megállapította, hogy a szivattyútelep telep jelenlegi állapotban működésképtelen. Ezért a meglévő telep teljeskörű elbontása és új szivattyútelep építése szükséges, megközelítő út biztosításával. A vízgyűjtő terület belvízmentesítésére a vízjogi engedélyben szereplő 3,2 m3/s vízhozam átemelését ideiglenesen, az építés időszakában, a szivattyútelep átépítéséig, a Vállalkozónak provizórium telepítésével kell biztosítania. A munkaterület és az ideiglenes szivattyútelep megközelítéséhez szükséges út kialakítása a Vállalkozó munkálatainak a részét képezi. Az építés időszakára az I. rendű védtöltés érintettsége miatt ideiglenes védtöltés építése szükséges. A belvizi és árvizi biztonság megteremtése, valamint az energiahatékonyság biztosítása érdekében a szivattyútelep átépítése szükséges. Az átnézetes helyszínrajzot a 6. számú melléklet tartalmazza

Megelőző feladatok:

Mobil szivattyúk telepítése Vízoldali ideiglenes árvízvédelmi töltés építése

A tervezett munkálatok öt fő csoportba sorolhatók;

1. meglévő szivattyútelep teljeskörű bontása 2. megbontott töltéstest helyreállítása, fejlesztése 3. új szivattyútelep építése 4. megközelítő út létesítése a töltéskorona burkolásával, új rámpák építése 5. szolgálati helyiség ivóvízellátása, víztisztító beépítése

 

A projekt címe: Belvízbiztonság növelése a Dél-Alföldön: A Körtvélyesi szivattyútelep átépítése- LOT1

A projekt azonosító száma: KEHOP-6.4.1-22-2023-00003

                           korábban: KEHOP-1.3.0-15-2021-00032

A szerződött támogatás összege (Ft): 2 950 326 362

Támogatás mértéke (%-ban): 100%

A projekt kezdete:                                                      2020.03.16.

A projekt fizikai befejezésének tervezett határideje: 2023.11.30.

Kedvezményezett neve: Országos Vízügyi Főigazgatóság

Konzorciumi partner: Alsó-Tisza vidéki Vízügyi Igazgatóság

További információ: http://belvizbiztonsagativizig.ovf.hu/index.html 

Utolsó módosítás: 2023. szeptember 07., csütörtök 15:18, Sebestyén Zoltán
Vízügyi igazgatóságok Kapcsolataink Közgyűjtemények Zöld hatóságok Letöltések Oldaltérkép Impresszum Jogi nyilatkozat