Országos Vízügyi Főigazgatóság Központi vízkárelhárítási bejelentések: 06-80-204-240
Nagyobb betűméret - Kisebb betűméret - Normál verzió

Duna–Tisza közi Homokhátság vízhiányos ökológiai állapotának javítását, helyreállítását célzó vízkészlet-gazdálkodási projekt II. ütem – előkészítése

Tartalomfelelős: Regdánszki Tamara, honlap adminisztrátor

2022. július 15., péntek 08:44

A Duna-Tisza köze vízháztartási és vízgazdálkodási helyzetével kapcsolatos - előbb szakmai, majd társadalmi és politikai - viták 1990 körül kerültek igazán reflektorfénybe, amikor is a Homokhátság területének magasabb részein bekövetkezett talajvízszint-süllyedést visszafordíthatatlan jelenségként és a térség gazdaságának fejlődését akadályozó első számú problémának tekintették.

A Homokhátság fejlődése érdekében folyamatosan és egyre erőteljesebben jelentkezik az igény a lakosság életminőségének és a vízgazdálkodásnak a javítására, a vízvisszatartási lehetőségek kiépítésére, valamint a természeti állapotok megóvásara. Fentiekből következően a Program célja a Homokhátság területének sajátosságaihoz illeszkedő vízgazdálkodási, illetve tájhasználati beavatkozási módszerek kialakítása, a gazdálkodási feltételek, és az ökológiai állapot javítása.

A Duna-Tisza Homokhátság projekt középtávú célkitűzése a kedvezőtlen vízháztartási feltételek javítása, komplex tájhasználat-váltás elindítása.

A projekttől elvárt eredmény a térség vízháztartásának javulása, a keletkező vizek (belvíz illetve a csapadékvíz) helyben tartása, az értékes élőhelyek számára az ökológiai vízigény a természet-szerű vízjárás biztosítása; vízminőséget érintő problémák esetén hígító-víz biztosítása, a problémás szakaszok átöblítésének lehetősége, a vízhiány pótlása; a klímaváltozás hatásainak ellensúlyozása illetve az azokhoz való alkalmazkodás lehetősége.

A Duna-Tisza közi homokhátság vízgazdálkodási problémáinak enyhítését célzó projekt II. ütemében a Homokhátság 1., 2 a-b, 3.b 5.a-b, 6.a-b és 7. célterületein oldják meg a vízpótlás biztosítását (lásd mellékelt térkép). A holtágak vízpótlásával, új vízpótló útvonalnak létrehozásával vízvisszatartás, kiegyenlítő tározás valósul meg, melynek kiemelkedő szerepe van a folyamatos vízellátásban, illetve a csökkenő talajvízkészletek visszapótlásában is.

A 2.a célterületen végrehajtott beavatkozások a Duna-völgyi-főcsatorna (DVCS) vízrendszerének vízpótlását biztosítják, amely ökológiai, öntözési és halastavi célokat is szolgál majd. A 2.b célterület a DVCS és a Kiskunsági főcsatornán keresztül történő vízpótlást hivatottak biztosítani a Kavassay-zsilipnél Dunából történő vízkivétellel A tervezett beavatkozások a meglévő műtárgyak és medrek jó karba helyezését valamint két új zsilip építését jelentik.

A 3.b célterület a Homokhátság északi részét fedik le, Lakiteleknél tervezett tiszai vízkivétel valamint a Duna-Tisza csatorna megépült szakaszából történő vízkivétellel a hátság észak-keleti részére juttat vizet.

Az 5.a és 5.b célterületek (Felső-bácskai vízpótló rendszer, Jánoshalma és Bácsbokod térsége) a Kígyós vízrendszer vízpótlását a DVCS-ből történő szivattyús vízátadás biztosítja. A vizet nyomóvezetékekkel a rendszer legmagasabb pontján lévő Kéleshalmi tározóba pumpálják, ahonnan a víz a Kígyós-vízrendszer csatornáiba, a Kigyós-főcsatornába, a Mátételki-kígyós, Bácsbokodi-kígyós csatornákba jut, nyomóvezetékekkel, földmedrű összekötő csatornákkal. A vízpótlás az ökológiai célok mellett az aszály kártételeinek enyhítését, a gazdálkodás biztonságának növelését is lehetővé teszi.

A 6.a, 6.b célterületek (Déli regionális vízpótlás) vízpótlásának célja Kiskunhalas-Kiskunmajsa térség vízellátásának javítása. A vízpótlás itt komplex fejlesztés útján érhető el, a Kígyósi vízrendszer fejlesztése során szivattyús átemeléssel Jánoshalma térségében juttatható víz a Homokhátság gerincére, melyet aztán az ún. Déli vízszétosztó főcsatorna osztja szét a meglévő csatornarendszerekben. Mivel a meglévő belvíz-elevezető rendszert is felhasználják, biztosítani kell a rendszer kétirányúságát, tehát hogy a vízpótlás mellett továbbra is alkalmas maradjon a belvíz elvezetésére is.

A 7. célterület Közép-Homokhátság, melynek területén tervezett beavatkozások döntően a természetvédelem igényeinek figyelembevételével kerültek megtervezésre, az élővilág megőrzése és az élőhelyek kiterjesztése érdekében. Ennek megfelelően a Homokhátsági szikes tavak vízpótlása valósul meg.

Projekt azonosítószáma: KEHOP-1.3.0-15-2022-00033
      
Támogatás összege: 4.474.844.344 HUF

A projekt fizikai befejezésének várható határideje: 2023.05.30.

homokhatsag.ovf.hu

Utolsó módosítás: 2023. február 06., hétfő 15:30, Sebestyén Zoltán
Vízügyi igazgatóságok Kapcsolataink Közgyűjtemények Zöld hatóságok Letöltések Oldaltérkép Impresszum Jogi nyilatkozat