Országos Vízügyi Főigazgatóság Központi vízkárelhárítási bejelentések: 06-80-204-240
Nagyobb betűméret - Kisebb betűméret - Normál verzió

Gyálai Holt-Tisza vízgazdálkodási infrastruktúrájának komplex fejlesztése

Tartalomfelelős: Regdánszki Tamara, honlap adminisztrátor

2022. június 29., szerda 15:16

szechenyi2020

Előzmények

A Gyálai Holt-Tisza esetében az üzemeltetésre vonatkozó hosszútávú célok elérése érdekében a holtág komplex rendezésére van szükség, mellyel törekedni kell a korábbi, természetes állapotok megteremtésére és fenntartására. Ennek okán az Országos Vízügyi Főigazgatóság és az Alsó-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság a Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program (KEHOP) keretében a „Gyálai Holt-Tisza vízgazdálkodási infrastruktúrájának komplex fejlesztése” címmel – a holtág ún. „Feketevíz” szakaszának kármentesítése mellett - a Fehér-parti szakaszon újabb projekt megvalósítását tervezi.

A beruházás elsődleges célja a jó ökológiai állapot elérése, a biodiverzitás növelése, a degradált állapotok megszüntetése, a természetes folyásirány visszaállítása, a holtág teljes, 18 km-t meghaladó szakaszának összekapcsolása, valamint a megfelelő minőségű és mennyiségű vízpótlás biztosítása, a holtág ezen részének újra bevonása a komplex ökológiai hálózatba.

Tervezett beavatkozások

Gyálai Holt-Tisza mederrendezése az 12+744-15+630 cskm között

A 2017. évi geodéziai felmérések alapján ezen a holtág szakaszon részleges feliszapolódás tapasztalható, mely az üzemelési engedélyes szinthez képest 0,30-1,5 m közötti. A mederben  az áramlási viszonyok javítása érdekében vezérárkos kotrás tervezett az üzemelési engedélyes szintig. A kotrás során kikerülő iszap teljes mennyisége a holtág telekhatárain belül, a meder bal partja mentén létesítendő meder depóniák mögé kerül elhelyezésre.

 

2. Partvédelem kiépítése az 5+950 – 7+040 cskm szelvények között.

A beavatkozás elsődleges célja vízszint ingadozás által okozott parti rézsű mederbe való becsúszásának megelőzése, a már megcsúszott részek megtámasztása. A káros mederelfajulás megállítására az 5+950-6+400 és a 6+650-7+040 szelvények közötti szakaszokon cölöpsoros partvédelem kialakítása tervezett, míg a 6+400-6+650 közötti szakaszon lábazati kőszórásra támaszkodó kőszórásos feltöltés szükséges melyre RENO matracos parvédelem kerül.

3. A Hattyasi szivattyútelep reverzibilissé alakítása, és új vízkivételi mű létesítése a Tisza folyó 168,396 fkm szelvényében

A rekonstrukciós fejlesztés célja 2 m3/s vízmennyiség Tiszából történő kivétele és a HoltTisza ágba való eljuttatása, aszályos időszakban a mezőgazdasági öntözés feltételeinek megteremtése. A holtág vízpótlása a Hattyasi szivattyútelep átalakításával, reverzibilissé tételével tervezett. A vízpótlás a Tiszára telepített vízkivételi művön keresztül fog megvalósulni, ezzel a holtág eredeti folyásiránya is helyreáll.

4. A Gyálai Holt-Tisza mentén új vízkormányzó műtárgy beépítése, valamint a meglévő műtárgyak felújításai tervezettek

A beavatkozás elsődleges célja a holtág bögéinek összekapcsolása, a természetes folyásirány helyreállítása, a vízkormányzás megteremtése, illetve a partoldalak közötti biztonságos átjárás biztosítása.

Tervezett munkák:

1. A Röszkei átjáróban a 3T műtárgy szakszerű felújítása

2. A Lisztes átjáróban (4) a régi romos műtárgy elbontása/új műtárgy építése

3. A Bodomréti átjáróban (5) a régi romos műtárgy elbontása/új műtárgy építése

4. A Szérűskerti átjáróban 6T műtárgy szakszerű felújítása

5. A Gyálai átjáróban 8A műtárgy szakszerű felújítása

6. A Gyálai átjáróban 8T műtárgy elzárásának szakszerű felújítása

5. Vízminőségi monitoring állomások és vízhozam mérő állomás fejlesztése

A beavatkozás elsődleges célja a meglévő monitoring állomások korszerűsítése, vízminőségi paraméterek észlelése az adatok folyamatos gyűjtése, valamint egy vízhozammérő állomás kialakítása a vízhozam méréséhez és regisztrálásához.

A PROJEKT JELLEMZŐ ADATAI

Projekt címe: Gyálai Holt-Tisza vízgazdálkodási infrastruktúrájának komplex fejlesztése

Projekt azonosító száma: KEHOP-1.3.0-15-2021-00028

Projekt megvalósításának kezdete: 2021.10.08.

A projekt fizikai befejezésének tervezett határideje: 2023.09.30.

A támogatás összege: 2.528.387.500 Ft

Kedvezményezett: Országos Vízügyi Főigazgatóság

Konzorciumi partner: Alsó-Tisza vidéki Vízügyi Igazgatóság

A támogatás intenzitása: 100 %

Utolsó módosítás: 2022. augusztus 12., péntek 12:55, Bakos Tímea Orsolya
Vízügyi igazgatóságok Kapcsolataink Közgyűjtemények Zöld hatóságok Letöltések Oldaltérkép Impresszum Jogi nyilatkozat