Országos Vízügyi Főigazgatóság Központi vízkárelhárítási bejelentések: 06-80-204-240
Nagyobb betűméret - Kisebb betűméret - Normál verzió

Insula Magna - Komplex Vízgazdálkodási és Fenntartható Fejlesztési Program

Tartalomfelelős: Regdánszki Tamara, honlap adminisztrátor

2022. július 12., kedd 14:31

szechenyi2020Az Insula Magna - Komplex Vízgazdálkodási és Fenntartható Fejlesztési Program projekt célja, hogy előkészítse Szigetköz fenntartható, integrált fejlesztését.
A projekt alapelve a környezeti és társadalmi-gazdasági fenntarthatóság biztosítása, innovatív, természet alapú fejlesztési megoldások alkalmazásával. A térségre készülő komplex fejlesztési koncepció és az annak alapján megfogalmazott és azzal párhuzamosan is megvalósuló fejlesztési projektek missziója, hogy a helyi közösségek bevonásával és közreműködésén, a helyi erőforrások feltárásán, összekötésén és mobilizálásán keresztül hozzájáruljon az ENSZ által megfogalmazott Fenntartható Fejlesztési Célok (SDG) helyi adaptációjához és alkalmazásához. A vízgazdálkodási fejlesztés olyan nagy léptékű változáshoz járul hozzá, melyhez regionális szinten - különböző reakcióidővel - szinte minden társadalmi szakágazat igazodik és várhatóan kihasználja azt saját céljainak elérésére, önmaga fejlesztésére. Az ágazatoknak szükséges együttműködniük a hatékonyság érdekében.
A fenntartható fejlődés a társadalmi kihívások egyik nélkülözhetetlen összetevője. A projekt és munkaprogramja hozzájárul az 17 SDG céljaihoz, beleértve a befogadó és fenntartható gazdasági növekedést; éghajlatváltozás hatásainak mérsékletét; felelősségteljes fogyasztást és termelést; ipart, innovációt és infrastruktúrát; fenntartható városokat és közösségeket; tiszta víz és szennyvízkezelést; és az ökoszisztémák fenntartható használatát. Ennek megfelelően a projekt munkacsomagjai várhatóan a következő SDG-khez járulnak hozzá:
o    4. Minőségi oktatás. (WP6, WP7)
o    6. Tiszta víz és alapvető köztisztaság. (WP9, WP18)
o    8. Tisztességes munka és gazdasági növekedés. (WP15, WP16)
o    11. Fenntartható városok és közösségek. (WP7, WP15)
o    12. Felelős fogyasztás és termelés. (WP6, WP16)
o    13. Fellépés az éghajlatváltozás ellen. (A projekt egésze)
o    15. Szárazföldi ökoszisztémák védelme. (WP8, WP9, WP18)
o    17. Partnerség a célok eléréséért. (A projekt egésze, de különösen WP15, WP17).  
A projekt végrehajtása során a döntéselőkészítési munkacsomag (WP16) „17 SDG almodul” tevékenységének eredménye egy pontosabb, átfogó képet ad majd a általában a Szigetköz, a komplex fejlesztési program, illetve ezen projekt eredményeinek hozzájárulásáról a 17 SDG teljesítéséhez. A fenti elemek kidolgozása az innováció összetett megközelítését igényli, mely rendszerszintű átalakulást céloz meg, hatást gyakorolva a rendszer gazdasági, társadalmi és környezeti elemeire, valamint a gazdasági, társadalmi és környezeti elemek kapcsolatára. A projekt egy olyan kihívásközpontú, megoldásorientált, transzdiszciplináris nézőpontot képvisel, amely integrálja a technológiát, az üzleti modelleket és a gazdasági szervezeteket, a pénzügyet, a kormányzást és a szabályozást, valamint a társadalmi innovációt. Magában foglalja nemcsak közös tudományos eredmények megteremtését, hanem az eredmények kivitelezését a gazdasági, az ipari és a kutatási szereplőkkel, a hatóságokkal és/vagy a civil társadalommal. Ennek értelmében a projekt céljai támogatják a vízgazdálkodással és az éghajlatváltozással kapcsolatos stratégiai tervezés a vízvédelmi politika terén a közösségi fellépés kereteinek meghatározásáról szóló 2000/60/EK irányelv (a továbbiakban: VKI), valamint az árvízkockázatok értékeléséről és kezeléséről szóló 2007/60/EK irányelv (a továbbiakban: ÁKKI) alapján 6 évenként ismétlődő kötelezettség végrehajtását. Az Öreg-Duna és a csatlakozó mellékágrendszerek vízrajzi és természetvédelmi rehabilitációja az irányelveken túl a hazai sajátosságok érvényesítését szolgálja, megalapozva a 2021 utáni időszak fejlesztéseit, valamint hozzájárul az ENSZ Fenntartható Fejlesztési Célok (17 SDG) eléréséhez.  A klímaváltozási vonatkozású adatbázis-fejlesztések, hatásvizsgálatok, sérülékenység elemzések, kockázati térképek, modellek, módszertanok, valamint komplex kockázatkezelési rendszer és egységes informatikai háttér kidolgozásának előkészítésével a projekt hozzájárul a második Nemzeti Éghajlatváltozási Stratégia nemzeti klímaváltozási stratégia és a Párizsi Egyezmény keretei között tett vállalások eléréséhez. Továbbá, a monitoring módszerekhez és eredményekhez kapcsolódó oktatással, szemléletformálással a tudásbázis is növekszik. Projektünkkel a „Kiépített vagy továbbfejlesztett adat- és tudásbázisok száma” elnevezésű indikátor teljesüléséhez járulunk hozzá.

Az „Insula Magna - Komplex Vízgazdálkodási és Fenntartható Fejlesztési Program” elnevezésű projekt (KEHOP-1.1.0-15-2021-00013)  célja egy olyan hosszú távú és sokoldalú fejlesztési koncepció kialakítása, amely lehetővé teszi, hogy a Szigetköz-Csallóköz térsége határon átnyúló, európai fenntartható és mintaadó fejlesztési területté váljon. Az ikertérség fejlesztésének mottója: „A víz összekapcsol, nem pedig szétválaszt.” Egy ilyen jellegű átfogó kezdeményezés egyéb területek, ágazatok szerteágazó fejlődését is inspirálhatja.

Az Európai Unió és a Magyar Állam által finanszírozott program egy olyan kihívásközpontú, megoldás orientált, transzdiszciplináris nézőpontot képvisel, amely integrálja a technológiát, az üzleti modelleket és a gazdasági szervezetet, a pénzügyet, a kormányzást és a szabályozást, valamint a társadalmi innovációt. Magában foglalja nemcsak közös tudományos eredmények megteremtését, hanem az eredmények kivitelezését gazdasági, ipari és kutatási szereplőkkel, a hatóságokkal és/vagy a civil társadalommal. Az egyes projektrészek előkészítése és megvalósítása során szem előtt kell tartani az új és változó fenntarthatósági kritériumoknak való megfelelést, valamint a széleskörű társadalmi és gazdasági szereplőkkel történő egyeztetés szükségletét.

Pályázati azonosító: KEHOP-1.1.0-15-2021-00013
Teljes támogatási összeg: 900 000 000 Ft
Támogatási intenzitás: 100%
Konzorcium vezető: Országos Vízügyi Főigazgatóság
Konzorcium tagjai: Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatóság és a Széchenyi István Egyetem
Projekt kezdete: 2021.01.15
A projekt fizikai befejezésének tervezett határideje: 2023.10.31

További információ: https://insulamagna.sze.hu/kezdolap

Utolsó módosítás: 2023. március 13., hétfő 15:39, Bakos Tímea Orsolya
Vízügyi igazgatóságok Kapcsolataink Közgyűjtemények Zöld hatóságok Letöltések Oldaltérkép Impresszum Jogi nyilatkozat