Országos Vízügyi Főigazgatóság Központi vízkárelhárítási bejelentések: 06-80-204-240
Nagyobb betűméret - Kisebb betűméret - Normál verzió

Síkvidéki vízpótló és tározási lehetőségek fejlesztése I. ütem

Tartalomfelelős: Regdánszki Tamara, honlap adminisztrátor

2022. június 27., hétfő 14:53

szechenyi2020

A JELENLEGI HELYZET ÁTTEKINTÉSE, CÉLOK

Az éghajlatváltozás, az aszálykezelés és a mezőgazdasági vízigények (elvezetés, vízpótlás) egyidejű kiszolgálása szemléletváltozást hozott a vízgazdálkodásban. A Vízgyűjtő-gazdálkodási Tervben megfogalmazott feladatok szükségessé tették a rekonstrukciós, fejlesztési és felújítási munkák újragondolását. Ennek keretében a meglévő vízgazdálkodási művek használati és kihasználási lehetőségei felülvizsgálatra kerültek és a vízgazdálkodási műveknél a komplex, vízvisszatartásra és a vizekkel való tervszerű gazdálkodásra szolgáló átalakítási és üzemeltetési megoldások kerültek meghatározásra.

Jelen projekt célja Magyarország síkvidéki területein a vízvisszatartás fejlesztésével a helyben hasznosítható és hasznosuló vízkészletek növelése, a vízháztartás javítása a társadalmi, gazdasági, ökológiai és mikroklimatikus előnyök érdekében. Cél tehát a vízhasználattal és vízbevezetéssel összefüggő társadalmi-gazdasági igények kielégítése, figyelembe véve az ökológiai szempontokat is. A vízvisszatartás fejlesztése segíti a klímaváltozás káros hatásainak mérséklését és csökkenti a vízzel kapcsolatos kockázatokat.

A 2016-2018 között készült síkvidéki tározás-fejlesztési tanulmánytervek alapján, mely 22 helyszínen vizsgálta síkvidéki vízvisszatartási lehetőségek megvalósítását, fejlesztését, szakmai sorrend felállítását követően jelen előkészítési projekt keretében 7 síkvidéki vízpótló és tározási fejlesztés előkészítése történik meg. A fejlesztések 3 Vízügyi Igazgatóság (TIVIZIG, KÖTIVIZIG és KÖVIZIG) területén új tározók létesítését és meglévő holtágak és medertározási lehetőségek rekonstrukcióját célozzák, melyek összesített víztározási kapacitása meghaladja a 24 millió m3-t. A fejlesztések eredményeként nő tehát a visszatartható víz mennyisége. A tervezett létesítmények többes cél kielégítésére szolgálnak, melyek a gazdasági célú vízigények kielégítése, a terület ökológiai vízigényének biztosítása, valamint a belvizek tározása és felhasználásának biztosítása.

 

FEJLESZTÉSI TERVEK

A projektfejlesztés során három megvalósulási projekt előkészítése történik az érintett vízügyi igazgatóságok működési területe alapján. Ezek:

K-V-1 és K-V3 tározó a TIVIZIG működési területén Peresi holtág és Félhalmi Holtág KÖVIZIG működési területén Alcsi Holt-Tisza, Álomzugi IV tározó, és Tiszaderzs-Tiszaszőllősi Holt-Tisza a KÖTIVIZIG működési területén

A síkvidéki tározási lehetőségek vizsgálata, fejlesztése tározókra, holtágakra vonatkozóan:

A K-V-1. tározó fejlesztése: A tározó egy tórendszer része, mely eredetileg öntözővíz- és belvíztározónak épült, halastavi hasznosítással. Jelenleg a tározó műszaki paraméterei (töltésezettség, műtárgyak, partvédelem stb.) nem teszik lehetővé - az üzemeltetési engedélyben rögzített vízszintektől eltérő, - több vízkészlet tározását/magasabb vízszint tartását, melyet egyébként a Keleti-főcsatorna üzemvízszintje lehetővé tenne. Cél a K-V-1. tározó vízszintjének emelése (ezzel a tározott vízmennyiség növelése) és a 1 575 000 m3 abszolút vízkészlet öntözővízként történő hasznosítása.

 

A K-V-3. tározó fejlesztése: A tározó egy tórendszer része, mely eredetileg öntözővíz- és belvíztározónak épült, halastavi hasznosítással. Jelenleg a tározó műszaki paraméterei (töltésezettség, műtárgyak, partvédelem stb.) nem teszik lehetővé - az üzemeltetési engedélyben rögzített vízszintektől eltérő, - több vízkészlet tározását/magasabb vízszint tartását, melyet egyébként a Keleti-főcsatorna üzemvízszintje lehetővé tenne. Cél a K-V-3. tározó vízszintjének emelése (ezzel a tározott vízmennyiség növelése) és a 10 962 000 m3 abszolút vízkészlet öntözővízként történő hasznosítása.

 

A Félhalmi-holtág fejlesztése: A holtág csatorna öntözővíz és ökológiai vízigénye és a felhasználók száma növekszik és további növekedése várható. A szélsőséges időjárási jelenségek gyakoriságának emelkedése miatt a víztöbblettel, illetve vízhiánnyal összefüggő problémák száma is várhatóan növekszik. A holtág jelen állapotában nem tudja ellátni teljes mértékben a fő funkcióit, hiszen jelenleg sem öntözővíz tározási kapacitása, sem belvíz levezető- és tározókapacitása nem teljes értékű. Cél a holtág öntözővíz-tározó térfogatának, belvízelvezető, valamint tározó kapacitásának fejlesztése. A víztöbblet és vízhiány okozta károk csökkentése. A térség vízgazdálkodásának fejlesztése és a vízminőség javítása. Az öntözővíz szolgáltatás biztonságának növelése.

 

Tiszaderzs-Tiszaszőlős Holt-Tisza: A holtág a Tisza szabályozása során 1965-ben végrehajtott átmetszéssel keletkezett. Medrének feliszapoltsága előrehaladott, vízi növényzettel való benőttségének mértéke változó, vizes szakaszokon 30-40 %, a kiszáradó szakaszokon elérheti az 50-100 %-ot. A Tisza-tó töltésébe épített szivornyán keresztül a Tiszából tölthető. Belvízből jelentős vízpótlást nem lehet megvalósítani. Cél a növekvő mezőgazdasági öntözési vízigények kielégítése vízhiányos időszakban, a természetes vízkészletek hasznosításával, tározási kapacitás helyreállításával. Tiszaderzs-Tiszaszőlősi-Holt-Tisza vízelvezető képességének javítása a mederben a vezérárok szélesítésével, műtárgyak rekonstrukciójával. Belvíz és öntözővíz tározási kapacitás helyreállítása, mederszelvény helyreállítása, áramlási viszonyok javítása, fenntartási sáv kialakítása, műtárgy rekonstrukció, új műtárgy építés, vízleadási útvonal rekonstrukciója, fejlesztése. A meglévő építmények állagmegóvása, helyreállítása, felújítása és új építése.

 

Álomzugi IV. többcélú tározó: A vízgyűjtőn keletkező kül- és belterületi felszíni és csapadékvizeket az öblözet főcsatornája, az Álomzugi belvízfőcsatorna és az Álomzugi I. belvízcsatorna gyűjti össze és vezeti le a Hortobágy-Berettyóba. A rendszer gravitációsan a Hortobágy-Berettyó 9+543 km szelvényében lévő Álomzugi zsilip nyitásával, vagy magas Hortobágy-Berettyói vízállás esetén az 1,6 m3/s kapacitású Álomzugi szivattyútelep üzemeltetésével mentesíthető. A tervezett fejlesztés 3 ütemre tagolódik, melyből az I. ütem megvalósult (Álomzugi IV-es csatorna, egykori Hortobágy-Berettyó holtág revitalizációja.) II. ütem az Álomzugi belvízfőcsatorna rekonstrukciója, vízpótló útvonal kiépítése a Nagykunsági főcsatornából. III. ütem az Álomzugi öntözőcsatorna fejlesztése. Cél a Mezőtúr–Álomzugi belvízöblözetben a rekonstrukciós, fejlesztési és felújítási munkák során az integrált vízgazdálkodást biztosító beavatkozások hozhatnak eredményt. Az I. ütemben az Álomzugi IV. csatorna (egykori Hortobágy-Berettyó holtág) revitalizációja, 75 hektáros többcélú tározó létesítése valósult meg. A II-III. ütem biztosítja a kialakított tározótér folyamatos stabil vízpótlását, öntözővízzel való ellátását. Az Álomzugi rendszer bekapcsolása a Nagykunsági rendszerbe új műtárgyak és csatornaszakasz létesítésével és a meglévő szakaszok rekonstrukciójával.

 

Alcsi Holt-Tisza fejlesztése: A holtág elsődleges funkciója a belvízbefogadás, belvíztározás, öntözés és lakossági célú ivóvízbázis, ezeken felül turisztikai, rekreációs, horgászat, sport, tűzoltási célú víztározás. A Holtág gravitációs töltő ürítő műtárggyal rendelkezik, amely alkalmas a holtág téli vízszintre történő leürítéséhez a nyári üzemvízszintre történő feltöltés azonban csak rövid ideig biztosítható levonuló Tiszai árhullámból. A holtág jelenleg kedvezőtlen állapotú, közepesen degradáltnak minősített a jelentős szerves anyaggal terhelt, bomló iszapmennyiség miatt. Cél a holtággal kapcsolatos legfontosabb feladat a vízminőség romlás megállítása, vízminőség javítása, illetve a tározótér növelése, amelyek elengedhetetlenek a megfelelő minőségű és mennyiségű öntözővíz biztosításához.

 

Peresi-holtág fejlesztése: Jelenleg a 27,5 km hosszú Peresi holtág közvetlen vízpótlási lehetőségét és a vízszint szabályozási lehetőséget biztosító létesítményei egy helyen a holtág keleti – Mezőtúri – végében találhatók. Ezért a holtág megfelelő vízminőségének biztosításához szükséges átöblítésére nincs lehetőség. A holtágban a megfelelő vízmozgás/áramlási viszonyok kialakulását a rossz állapotú hidak, a nagymértékű feliszapolódottság is akadályozzák. A megfelelő vízutánpótlási / átmosatási - átöblítési lehetőség hiánya miatta a holtág „felső” Gyomaendrődi végén gyorsuló eutrofizáció, az egész holtágban pedig fokozott iszaptermelődés és vízminőség romlás tapasztalható, amely a csatlakozó belvízcsatornák vízelvezető képességét is rontja. A holtág vízfelszíne a megfelelő fenntartási sáv és fenntartási út hiányában nehezen közelíthető meg. A holtágból vízkivezetés – a Békésszentandrási duzzasztó által tartott magas vízszint miatt – az év nagy részében csak szivattyúsan végezhető. Cél a holtág vízminőségének, vízutánpótlási lehetőségének javítása és a megfelelő vízmozgás kialakítása a holtágon.

 

A PROJEKT JELLEMZŐ ADATAI

Kedvezményezett neve: Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF)

Konzorciumi tagok: Tiszántúli Vízügyi Igazgatóság (TIVIZIG), Körös-vidéki Vízügyi Igazgatóság (KÖVIZIG) és a Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság (KÖTIVIZIG)

Projekt címe: Síkvidéki vízpótló és tározási lehetőségek fejlesztése I. ütem

Projekt azonosító száma: KEHOP-1.3.0-15-2021-00022

Szerződött támogatási összeg: 530 000 000 Ft

Támogatás intenzitása: 100 %

Projekt kezdő időpontja: 2020. 10. 01.

A projekt fizikai befejezésének tervezett határideje: 2023.10.31.

További információ: http://sikvideki.ovf.hu/ 

 

Utolsó módosítás: 2023. február 09., csütörtök 08:43, Sebestyén Zoltán
Vízügyi igazgatóságok Kapcsolataink Közgyűjtemények Zöld hatóságok Letöltések Oldaltérkép Impresszum Jogi nyilatkozat