Országos Vízügyi Főigazgatóság Központi vízkárelhárítási bejelentések: 06-80-204-240
Nagyobb betűméret - Kisebb betűméret - Normál verzió

VTT Felső-Tisza árvízvédelmi rendszerének kiépítése Tisza-Túr tározó

Tartalomfelelős: Regdánszki Tamara, honlap adminisztrátor

2017. június 19., hétfő 15:35

 A projekt rövid ismertetése

A Felső-Tisza-vidék (Tisza Záhony feletti vízgyűjtője) területén 110 településen összesen 121.000 ember él. Ebből 73.300 személy közvetlenül kitett az árvízveszélynek, tekintettel arra, hogy a mértékadó árvízszint alatt 3-5 m magas töltésekkel védett területen él. Az áradás intenzitását és vízhozamát tekintve a Tisza Tiszabecs-Vásárosnamény közötti szakasza az egyik legveszélyeztetettebb. Az egész Tisza-völgyben itt a legnagyobb az árvízi vízhozam, egyben a legrövidebb a felkészülési idő.

A projekt általános célkitűzése a szükséges árvízvédelmi biztonság megteremtése a Felső-Tisza országhatárhoz közeli szakaszán kialakított árapasztó tározó létesítésével.
A projekt nem kizárólag árvízvédelmi célokat szolgál, hiszen komplex vízkárelhárítási- és vízgazdálkodási fejlesztést irányoz elő azért, hogy támogassa a települések egyedi településrendezési, turisztikai fejlesztéseit, a térségi, kistérségi vízre alapozott gazdaságfejlesztési programokat, a természetvédelmi értékek megőrzését és az ártér revitalizációját. A térség jelentős táji és természeti értékekkel rendelkezik. Ezen értékek megőrizhetők, illetve tovább növelhetők, elsősorban a vizes élőhelyek, vízterek fejlesztése révén. Ezért olyan fejlesztést kell megvalósítani, ami biztosítja az értékek védelmét, mérsékli a fokozódó időjárási szélsőségek káros hatását, az ár-és belvíz valamint aszálykárokat.
A fejlesztés komplex jellege azért fontos, hogy a megépülő létesítmények egyszerre több funkciót (vízkárelhárítás, vízpótlás, vizekkel való jobb gazdálkodás) is betölthessenek, összekapcsolódjanak a határ két oldalán megvalósuló fejlesztések.

A fejlesztés keretében megvalósítani tervezett létesítmények, beavatkozások:

• Árapasztó tározó és kapcsolódó létesítményei,
• Tározó üzemeltetéséhez kapcsolódó infrastruktúra fejlesztése (hírközlés, vízrajzi monitoring, vízgazdálkodási létesítmények fejlesztése, magasépítményi rekonstrukció, eszközbeszerzés).

A Tisza-Túr tározó kialakítása a 491. sz. főút ÉNy-i oldalán ~17 km2 területet érint, ahol 118,0 mBf tározási szintet feltételezve a területen ~42 millió m3 víz tározható.
A tározó kialakítására a terepviszonyok optimálisak. A vízkivezető műtárgy még teljes feltöltés esetén sem kerül visszaduzzasztott állapotba. A kivezetendő vízhozam kizárólag a felvíztől és a műtárgy nyitási állapotától függ. Árapasztó hatása döntően a Felső-Tisza egyik legkritikusabb szakaszán a legjelentősebb (Tiszabecs-Tiszaújlak közötti szűkület, mely a Tivadari szűkülethez hasonló). A Tiszabökény-Tiszaújlak közötti árapasztó hatással együttesen az országhatár térségben 40-50 cm árapasztó hatás feltételezhető. Mértékadó árvízszintet meghaladó árvíz esetén ennek nyitására elsőként kerülne sor. A tározó tervezett új töltései füvesített földművek 4,0 m koronaszélességgel, 1:2,5-es rézsűhajlással, mindkét oldalon 10-10, helyenként eltérő szélességű fenntartási sávval fognak rendelkezni mintegy ~18,0 km hosszban. A földmű magassága a maximális tározási szint fölött 0,5 m-es biztonsággal kerül kialakításra. Kivételt képez ez alól a vízbeeresztő sáv töltése, ami a számított beeresztési vízszint + 0,70 m magassági biztonságra épül ki. A megadott magassági biztonsággal növelt földműre töltéskorona burkolat épül. A Túr jobb parti töltés állékonyságának biztosítása érdekében a meglévő árvízvédelmi töltés fejlesztésére is sor kerül (MÁSZ + 1,0) ~ 7,0 km hosszban. A tározótöltések az üzemelési, fenntartási, valamint a védekezési feladatok elősegítése érdekében 3,0 m szélességű koronaburkolat fog megvalósulni.
A tározó vízbeeresztő műtárgya a Tisza folyó bal parti árvízvédelmi töltés 155+446 tkm szelvény környezetében létesül. Ez a helyszín a Tisza 739,85 fkm szelvényének felel meg. A beeresztő műtárgy névleges vízátbocsájtóképessége 870 m3/s lesz.
A tározó leürítése több irányban is történhet, egyrészt a tározó belvízrendszerén keresztül (Palád-Csécsei főcsatorna), másrészt pedig közvetlenül a Túr folyóba egy új létesítmény megépítésével. A közvetlen leürítést a Túr jobb parti töltésbe 1+318 szelvényébe tervezett 59 m3/s átbocsátó képességű, három nyílású zsilipes műtárgy fogja majd biztosítani.

A projekt megvalósításának kezdete:  2016.04.06.  
A projekt fizikai befejezésének tervezett határideje: 2023.10.31.
A támogatás összege/intenzitása:   35. 897.227. 289 Ft / 100%

További információ: http://tiszaturtarozo.ovf.hu                      

1. oldal   2   - Következő
Utolsó módosítás: 2023. május 16., kedd 16:44, Bakos Tímea Orsolya
Vízügyi igazgatóságok Kapcsolataink Közgyűjtemények Zöld hatóságok Letöltések Oldaltérkép Impresszum Jogi nyilatkozat