Országos Vízügyi Főigazgatóság Központi vízkárelhárítási bejelentések: 06-80-204-240
Nagyobb betűméret - Kisebb betűméret - Normál verzió

Víz Világnapi Tájékoztató

Tartalomfelelős: Dr. Alkonyi Zsófia, jogász, kiemelt funkcionális referens

2018. február 09., péntek 09:59

vvlogo

„Védd természetesen!”

 

A 2018-as Víz Világnapja nemzetközi szlogenje nem véletlenül lett a „Védd természetesen!”. Bolygónk legégetőbb problémáival a XX. században csak regionális szinten foglalkoztak a nemzetek, mára azonban nem csupán a víz tisztasága lett globális kérdés. A környezeti károk és a klímaváltozás vízzel kapcsolatos krízisekhez vezetnek világszerte. Árvizek, aszályok, vízszennyezés - mind károsítják a növényzetet, talajt, folyókat, tavakat. Enyhíthetjük az általuk okozott károkat? Hogyan szabhatunk gátat a környezetszennyezésnek?

A megoldást a természet kínálja. A jellemzően egyetlen funkciót – például csatornázás – betöltő szürke infrastruktúra mellett a zöld infrastruktúra térhódítása azért fontos, mert több probléma egyidejű kezelésére is lehetőséget nyújt.  A zöld infrastruktúra előnyei közé tartozik a jobb levegő és vízminőség, valamint a természetes élőhelyek és az emberek pihenőterületeink növekedése. Új erdőket kell telepíteni, vissza kell kapcsolni a folyókat az árterekhez, helyre kell állítani a vizes élőhelyeket, hiszen ezek tartják egyensúlyban a víz körforgását, javítva az emberiség egészségét és életminőségét.

A szakemberek egyre erőteljesebben hallatják hangjukat, mert tudják - beláthatatlan következményekkel járhat, ha nem formáljuk környezettudatossá saját és az utánunk jövő nemzedékek gondolkodását. Jelenünk és jövőnk múlhat egyaránt azon, miképpen gazdálkodunk a Föld vízkészleteivel, hogyan óvjuk és hasznosítjuk az élet egyik alapvető elemét. AZ ENSZ 1993-ban március 22-ét jelölte ki a Víz Világnapja dátumaként, melynek célja, hogy gondolkodásunk középpontjába kerüljön ez a nélkülözhetetlen természeti kincs. E jeles nap minden évben más és más nézőpontból hívja fel figyelmünket a víz alapvető szerepére. Az idén kiírásra kerülő pályázatok a természet nyújtotta megoldások mentén fogalmazódtak meg.

Az esztergomi Duna Múzeum immár 14 éve áll a kezdeményezés élén, munkatársaink minden évben több hónapon keresztül készülnek az Országos Vízügyi Főigazgatóság, valamint a vízügyi igazgatóságok együttműködésével az országos programsorozatra. Múzeumpedagógusaink a játékok és pályázati anyagok összeállításánál a különböző korcsoportok igényeit és tudásszintjét egyaránt figyelembe veszik, így az óvodásoktól a kisiskolásokon keresztül a felső tagozatos diákokon túl akár egyesületek, családok, baráti társaságok is részt vehetnek az ismeretterjesztő programokon.

A legkisebbek idén újra rajzpályázaton indulhatnak, a 12-18 éves korosztály a „Tervezz vizes közösségi teret!” pályázaton mérettetheti meg kreativitását, a Vízkvíz online  internetes vetélkedő-sorozat keretein belül pedig iskolák, oktatási intézmények, iskoláskorú csoportok és gyerekek jelentkezését várjuk. A családok, baráti társaságok, egyesületek, valamint a környezettudatos magánszemélyek a „Gyalogolj a vízért!” kampányban vehetnek részt.

A vizvilagnap.hu weboldal 2018. február 9-tól aktív, az idei pályázatok és játékos feladatok és pontos leírásuk ettől a naptól elérhetőek a világhálón. Február 14-től három héten keresztül zajlik az online kvízjáték iskolák és iskolás csoportok részére, melyhez szintén ezen a honlapon lehet csatlakozni.

A legjobb alkotásokat díjazzuk és közzétesszük a www.vizvilagnap.hu oldalon. A díjazottak 2018. március 21-én Székesfehérváron, az országos díjkiosztón vehetik át jutalmukat.

 

Részletek február 9-től a vizvilagnap.hu honlapon, valamint a Facebook/vizvilagnapja.com oldalon!

 

Információ: Duna Múzeum, Váczy-Hübschl István

Tel.: +3630/330-2170 / +3633/500-250

email: vaczy.istvan@dunamuzeum.hu

 

 

 

 

Utolsó módosítás: 2018. február 09., péntek 10:02, Uresch László
Vízügyi igazgatóságok Kapcsolataink Közgyűjtemények Zöld hatóságok Letöltések Oldaltérkép Impresszum Jogi nyilatkozat