Tartalomfelelős: Regdánszki Tamara, honlap adminisztrátor
2020. december 01., kedd 10:27
Nyergesújfalun, a Sándor-patak torkolatánál épül meg egy új árvízvédelmi védmű, amely kivitelezéséhez kapcsolódó régészeti feltárásra és leletmentésre került sor a közelmúltban. Ezt követően az „Esztergom árvízvédelmének fejlesztése I. ütem” (KEHOP-1.4.0-15-2016-00015) tárgyú európai uniós projekt előkészítő munkáinak keretében végeztek előzetes próbafeltárásokat a Várkapitányság Nonprofit Zrt. munkatársai.
Mindkét projektterületen jelentősebb régészeti lelőhelyekre lehetett számítani az előzetes dokumentációk alapján. Ezért kiemelt hangsúlyt kellett fordítani a régészeti munkák elvégezhetőségére, ütemezésére.
Nyergesújfalun a kivitelezési munkák folyamatát már előre tervezetten úgy organizálták, hogy viszonylag kis munkaterület különböző részein párhuzamosan folyhasson a régészet és az építés. A munkák szervezése így gyors, ütemes haladást tett lehetővé és a kivitelezésben sem okozott csúszást, ezért a téli időszak beépíthetőségi korlátját megelőzően a vízzáró töltéstest teljesen elkészülhetett. Az Esztergom projekt munkaterülete ennél lényegesen nagyobb kiterjedésű, de fajlagosan a lelőhelyek érintettsége is jóval nagyobb, összetettebb régészeti munkát igényel.
Az előzetes régészeti munkák keretében kutatóárkos feltárásokkal és geofizikai mérésekkel pontosították a lelőhelyek kiterjedését és azokon belül a leletek sűrűségét. Ezen információk alapján meghatározták a teljes megelőző régészeti feltárás szakaszait. Ezen területek régészeti munkáit a nyergesi projekthez hasonlóan lehet ütemezni a kivitelező organizációjához. Nyergesújfalun a rézkortól az Árpád korig kerültek elő településhez és temetkezési helyhez köthető maradványok, leletek. A képen ló csontváz látható.
Az esztergomi nyomvonalon a feltárt leletek szintén több korszakból származnak. Többek között a 11. sz. főút Tát felé eső végénél, az egykori Árpád-kori „Zsidód” faluhoz tartozó településrész kemencéit, földbe mélyített házainak részleteit sikerült megtalálni.