Országos Vízügyi Főigazgatóság Központi vízkárelhárítási bejelentések: 06-80-204-240
Nagyobb betűméret - Kisebb betűméret - Normál verzió

Az IDES projekt workshopjának adott otthont az Országos Vízügyi Főigazgatóság

Tartalomfelelős: Szabó Katalin, nemzetközi referens

2022. október 12., szerda 10:15

A Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság (KÖTIVIZIG) üzemeltette Tisza Iroda 2022. október 4-én és 5-én az Országos Vízügyi Főigazgatóságon (OVF) tartotta az IDES projekt nemzetközi érdekelti workshopját. A megbeszélés fő célja az volt, hogy a projektben nemzetközi szinten találkozhassanak, tájékozódhassanak az előrehaladásokról az érintettek - és megvitassák az aktuális kérdéseket.

Az IDES projekt a Duna és mellékfolyói vízminőségének javítását tűzte ki célul, amely az ökoszisztéma-szolgáltatásokon alapuló, integrált ártér kezelés segítségével kívánja mindezt elérni. Lényegében a projekt az ökoszisztéma szolgáltatások és a vízminőségi kérdések együttes kezelésével kapcsolatos megoldások kimunkálását célozza, illetve ezeket szeretné beilleszteni a vízgazdálkodási tervekbe.

A projekt az Interreg DTP (Duna Transznacionális Program) támogatásával és az Ingolstadt-Eichstadti Katolikus Egyetem vezető partnerségével valósul meg. A projekt 2020. július 1-jén indult és idén december 31-én fejeződik be, melyben a KÖTIVIZIG teljes jogú partnerként (PP) és a 3-as számú szakmai munkacsomag (WP3 - stratégia az integrált vízminőség kezelésére a Duna régióban) vezetőjeként, az OVF társult partnerként (ASP) vesz részt.

Az október 4-5.-i rendezvény első napján köszöntőt mondott Láng István, az Országos Vízügyi Főigazgatóság vezetője, majd pedig Lovas Attila, a KÖTIVIZIG igazgatója. Láng István főigazgató beszédében kiemelte, hogy az ártér és hullámtér kapcsolata elsődleges. Az ártér az a terület, amely árvíz esetén elöntésre kerül a felesleges víz levezetése érdekében, hogy megvédje az emberi és természeti értékeket. Az árterek fenntartása és kialakítása nem egy szereplős feladat, hiszen az itt megjelenő invazív növény fajok elleni védelem, a területek kialakítása, amely több helyen normál esetben mezőgazdasági művelés alatt áll, horgászati vagy egyéb rekreációs célokat szolgál. Így a vízügyön kívül a természetvédelmet, a mezőgazdaságot és még több más területet is érint, ezért fontos az ezeket integráló megközelítés.

Lovas Attila igazgató ezt követően pedig az árterek fontosságára hívta fel a figyelmet.

Kep_1_IDES_workshop_2022_10_04-05

Láng István, az Országos Vízügyi Főigazgatóság vezetője

Fotó: Szabó Katalin, OVF

A köszöntők után előadások és megbeszélések következtek. Az előadások keretében bemutatták röviden a projektet, ismertették a projektben zajló kommunikációs tevékenységeket, hogy hol tart most a projekt és melyek a stratégiai célok, amelyeket el szeretnének érni, milyen elemeket tartalmaz az IDES eszköztár, hogyan vonták és vonják be az érdekelteket, akikre kihatással van a projekt, és hogy hogyan fog felépülni az IDES kézikönyv.

Kep_2_IDES_workshop_2022_10_04-05

 Martin Tschikof, a bécsi Természeti Erőforrások és Élettudományok Egyetem (Universität für Bodenkultur– BOKU) munkatársa ismertette az IDES eszköztárat

Fotó: Közép-Tisza vidéki Vízügyi Igazgatóság

Kep_3_IDES_workshop_2022_10_04-05

A stratégiai célokat Vizi Dávid, a KÖTIVIZIG munkatársa és a WP3 munkacsomag vezetője mutatta be

Fotó: Közép-Tisza vidéki Vízügyi Igazgatóság

Kep_4_IDES_workshop_2022_10_04-05

Fotó: Közép-Tisza vidéki Vízügyi Igazgatóság

A délután folyamán a résztvevők feltehették az előadásokkal kapcsolatos kérdéseiket.

A másnapi programon a projekt partnerek és az érdekeltek többek között megvitatták a stratégiai célok kialakítását, az eszköztár jelentőségét, valamint a projekt megvalósításához kidolgozott intézkedéseket tartalmazó kiadvány felépítését.

A kétnapos programot a projekt irányító bizottságának megbeszélése zárta.

A workshop mind a tájékoztatás, mind a projekt eredményeire, hatásaira vonatkozó kérdések megvitatása céljából hasznos volt a projektben partnerek és a megjelent érdekeltek számára. A résztvevők hozzászólásaikkal, kérdéseikkel segítették a projekt menetét, következő lépéseinek kialakítását.

A következő esemény a projekt zárórendezvénye lesz 2022 novemberében, Bukarestben.

Kep_5_IDES_workshop_2022_10_04-05

 A workshop résztvevői

Fotó: Közép-Tisza vidéki Vízügyi Igazgatóság

A projektről szóló kiadványok angol nyelven a következő linken keresztül érhető el:

https://www.interreg-danube.eu/uploads/media/approved_project_output/0001/41/72aaf596fbf34c8ecb62c9a279beec82a7d4b168.pdf

https://www.interreg-danube.eu/uploads/media/approved_project_output/0001/41/7f7ba8825f73d0f833d5100bbbb6ae7657c5030e.pdf

Készítette: Szabó Katalin, Országos Vízügyi Főigazgatóság

Utolsó módosítás: 2022. október 12., szerda 14:30, Regdánszki Tamara
Vízügyi igazgatóságok Kapcsolataink Közgyűjtemények Zöld hatóságok Letöltések Oldaltérkép Impresszum Jogi nyilatkozat