Országos Vízügyi Főigazgatóság Központi vízkárelhárítási bejelentések: 06-80-204-240
Nagyobb betűméret - Kisebb betűméret - Normál verzió

Elektronikus Térségi Tervezést Támogató Rendszer

Tartalomfelelős: Somogyi Edina, kiemelt műszaki referens

2022. március 09., szerda 12:53

Az Elektronikus Térségi Tervezést Támogató Rendszer (a továbbiakban: E-TÉR, korábban 4TR) a Lechner Tudásközpont Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság (a továbbiakban: LTK) által fejlesztett országos szintű térinformatikai rendszer, amelyben jelenleg az Országos Területrendezési Terv, a Budapesti Agglomeráció Területrendezési Terve és a Balaton Kiemelt Üdülőkörzet Területrendezési Terve szerepel.

Ezen felül a Szabályozási és Szerkezeti Terveket országos szinten az önkormányzatok feladata lesz publikálni a felületre. Az E-TÉR létrehozásának alapkoncepciója a területrendezési, területfejlesztési, településrendezési, településfejlesztési tervek teljes életciklusának – a tervező kiválasztásától a tervezésen, egyeztetésen át, az elfogadott tervek elérhetőségéig – lehető legnagyobb mértékű, a térségi tervezéssel kapcsolatba kerülő minden szereplő számára elérhető webes támogatása volt. A fejlesztés alatt lévő rendszer három – Tájékoztató, Egyeztető, Tervezői – moduljában a cél érdekében az E-TÉR egyrészt elérhetővé fogja tenni az építési lehetőségeket meghatározó - az építészek és a településtervezők által ismert, de - az átlagember számára kevésbé ismert települési és területi szabályozást.

Másrészt felületet biztosít a hivatalos egyeztetésben részt vevők számára a véleményezési folyamat lefolytatására, hivatalos dokumentálására, a jogszabályban rögzített felsőbb szintű rendezési terveknek való megfelelés miniszteri és főépítészi vizsgálatára, az egy időben készülő tervek együttműködésére. A hivatalos egyeztetés mellett az E-TÉR felülete segíti a részvételt is, amely során az érdeklődők, kulcsszereplők már a tervezés folyamán bevonásra kerülnek, lehetőséget kapnak a dokumentumok megismerésére, a tervezés szereplői közötti együttműködésre.

Az E-TÉR harmadik feladata az országos, kiemelt térségi, megyei és települési rendezési tervek alkotta teljes tervhierarchia egymásra épülésének biztosítása érdekében a kiindulási és igazodási pontként szolgáló térinformatikai és egyéb adatbázisok tervezői hozzáférésének biztosítása.

Az E-TÉR az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával, a KÖFOP-1.0.0-VEKOP-15-2016-00037 azonosítószámú, „3D alapú adat infrastruktúra kialakítása” című projekt keretében készül. Az alkalmazás az Országos Építésügyi Nyilvántartás (a továbbiakban: OÉNY) részét képezik, ahol a felhasználók kezelése új egységes keretrendszerben történik. Az OÉNY-ben cég vagy szervezet képviseletében végzendő munkafeltétele, hogy a cégek/szervezetek és azok munkatársai az OÉNY (IDM) regisztrált felhasználói legyenek. A korábbi 4TR rendszert több Vízügyi Igazgatóság használta 2019 óta, az újabb rendszerben új regisztrációkra volt szükség. A kívánt regisztrációkat mind az Országos Vízügyi Főigazgatóság, mind a 12 Vízügyi Igazgatóság elvégezte, az LTK ezeket a regisztrációkat elfogadta. Az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény (a továbbiakban: Étv.) legutóbbi módosítása teremtette meg annak a lehetőségét, hogy a településtervek, településfejlesztési tervek és helyi építési szabályzatok, a kézikönyvek és a településképi rendeletek, valamint megalapozó vizsgálatok és az alátámasztó javaslatok készítése és ennek keretében azok egyeztetése az LTK által üzemeltetett E-TÉR felületen történhessen. Mindemellett a korábbi településfejlesztési koncepciók, integrált településfejlesztési stratégiák és településrendezési eszközök módosításának adatszolgáltatását és véleményezését is az E-TÉR-ben kell lefolytatni. A Magyar Közlöny 2021. December 27-én 242. számában megjelent a településtervek tartalmáról, elkészítésének és elfogadásának rendjéről, valamint egyes településrendezési sajátos jogintézményekről szóló 419/2021. (VII.15) Korm. rendelet módosításáról a 797/2021. (XII.27) Korm. rendelet, mely alapján az E-TÉR digitális egyeztető felület, elektronikus támogató rendszer indulása 2022. január 1. helyett 2022. július 1. napjára tolódik.

Asztalos-Deme Petra

Utolsó módosítás: 2022. március 09., szerda 12:57, Regdánszki Tamara
Vízügyi igazgatóságok Kapcsolataink Közgyűjtemények Zöld hatóságok Letöltések Oldaltérkép Impresszum Jogi nyilatkozat