Országos Vízügyi Főigazgatóság Központi vízkárelhárítási bejelentések: 06-80-204-240
Nagyobb betűméret - Kisebb betűméret - Normál verzió

A sétálós, az álló és a hátizsákos, avagy ismerkedés a Leica lézeres adatgyűjtő eszközeivel

Tartalomfelelős: Szabó Györgyi, főosztályvezető

2023. március 01., szerda 09:45

2022 októberében az OVF egyik munkatársa már sikeresen tesztelte kerékpárral a Leica Pegasus BackPack hátizsákos felmérő eszköz alkalmazhatóságát csatornák környezetének részletes felmérésére. Decemberben pedig további, LIDAR technológián alapuló, felmérést segítő hordozható és repülő eszközökkel ismerkedhettünk meg a Leica Geosystems Hungary Kft. jóvoltából a IV. Téradat és Térinformatikai ágazati konferencián.

Szinku_Istvan_Bela_IMGP3593

Az ágazati felmérésügyi, szakmai programsorozat folytatásaként 2023. február 6-án a KDTVIZIG, a Velencei-tavi Tófelügyelőség Agárdi Központjában adott otthont egy újabb műszer együttes megismerésére. Ennek keretében a résztvevő 12 vízügyi igazgatóságnak lehetősége volt megismerni az eszközöket működés, felmérés közben, valamint a mérési eredmények feldolgozási folyamatát is, amely meglepően felhasználó centrikus. Ez utóbbi különösen nagy élmény volt, mivel ilyen nagytömegű lidar adat-feldolgozás csak napok alatt szokott megtörténni a jelenlegi eszközeink használatával. A feldolgozás a bemutatón mintegy egy óra alatt lezajlott érthető és érdekes magyarázat mellett.

A bemutató során a Lidar és szimultán sztereó képadat adatgyűjtés beltéren jórészt az állványra helyezhető BLK360 (álló Lidar adatgyűjtő) mérőműszerrel, míg kültéren a könnyen hordozható BLK2GO (sétálós Lidar adatgyűjtő) és a Pegasus BackPack (hátizsákos) adatgyűjtőkkel történt. A mérési adatoknak egy laptopra való áttöltése után következett az előfeldolgozás, összeillesztés. A beltéri és kültéri technológiával történt több álláspontból készített felmérésekből származó pontfelhők a Leica szoftverrel pillanatok alatt összeillesztésre kerültek, melyet követően az abszolút tájékozásuk, koordináta rendszerbe való illesztésük követett. A Lidar pontok a beépített kamerák RGB szín kompozitjával valósszínesre „festhetőek”, így a pontfelhőből készült élethű modelleket láthattunk.

Ezt követően pedig a Lidar felmérési eredmények különféle rétegekre való osztályozását (talaj, épületek, utak, növényzet, stb.) végezték el, majd egy digitális terepmodell (DTM) is készült a helyszínen. Ez utóbbi esetében a felszínen található növényzet, tereptárgyak, objektumok, stb. automatikusan szűrésre kerültek, így a DTM felülete a valós felszínt reprezentálta. Az automata osztályozás a látott eredmények alapján meggyőző volt.

A pontfelhők megtekintésére ingyenes szoftver áll rendelkezésre, amivel alapvető mérési feladatok (pl. hossz, vagy terület mérése) is elvégezhetőek. Ez hasznos lehet például egy műtárgy nyílásméretének, és alakjának meghatározásához – úgy, hogy akár az irodából teljes képet kapunk az objektumról. A bemutatón készült adatok az OVF és a Leica Geosystems Hungary Kft. közös szellemi terméke, de az érdeklődők számára szívesen biztosítunk betekintést.

IMG_20230206_114453 Szegmentalt pontfelho talaj es epulet mesh

Összefoglalva elmondható, hogy ez alkalommal nemcsak egy műszercsaládot ismertünk meg, hanem azok integrációját is.

Amit fantasztikusnak éltünk meg, hogy a felmérést és feldolgozást semmilyen előkészítés nem előzte meg, - gyakorlatilag a kollégáink sétálgattak a műszerekkel, - majd a szemünk előtt zajló feldolgozási  folyamat végeredményeként gyorsan és látványosan előállt egy termék.

A műszerek felméréseinek egymásra épülésével egy komplex felmérési és feldolgozási workflow lett bemutatva, melytől akár széleskörű felhasználási lehetőségek várhatóak a vízügy területén. Jelenleg kis és nagyműtárgyak felmérései kapcsán látunk nagy lehetőséget a műszer együttes használatában.

Utolsó módosítás: 2023. március 02., csütörtök 12:09, Regdánszki Tamara
Vízügyi igazgatóságok Kapcsolataink Közgyűjtemények Zöld hatóságok Letöltések Oldaltérkép Impresszum Jogi nyilatkozat