Országos Vízügyi Főigazgatóság Központi vízkárelhárítási bejelentések: 06-80-204-240
Nagyobb betűméret - Kisebb betűméret - Normál verzió

Várhatóan ősszel nyílik meg az Interreg Duna Régió Program első pályázati felhívása

Tartalomfelelős: Szabó Katalin, nemzetközi referens

2022. június 09., csütörtök 15:42

A 2014-2020-as Interreg Duna Transznacionális Program folytatásának – új nevén: Interreg Duna Régió Program- előkészítő fázisa lezárulni látszik, a programterület és a programot irányító intézmények köre változatlanok maradtak.

varhatoan-osszel-nyilik-meg-az-interreg-duna-regia-program-palyazat

 A támogatási program idén ősszel várható első pályázati felhívása kapcsán az Irányító Hatóság 2022 májusától prioritásterület specifikus online webinárokat tartott, mely során a támogatási program munkatársai osztottak meg hasznos információkat a várható kiírásról és a program újdonságairól. Az új hétéves program keretében 4 szakpolitikai célkitűzés került kijelölésre, melyekhez összesen 11 specifikus célkitűzést rendelt az Irányító Hatóság

 

Szakpolitikai célkitűzések

Specifikus célkitűzések

Okosabb Európa

Kutatási és innovációs kapacitások Intelligens specializációval, ipari átmenettel kapcsolatos és a vállalkozói készségek fejlesztése

Zöldebb Európa

Megújuló energia Éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás Vízgazdálkodás Biodiverzitás, zöld infrastruktúra

Szociálisabb Európa

Munkaerőpiacok hatékonyabb működése Oktatás, képzés és élethosszig tartó tanulás Kultúra és fenntartható turizmus

Jobb együttműködés

Szervezeti kapacitások erősítése Egyéb beavatkozások a jobb együttműködés érdekében

 

A vízügyi ágazat szempontjából leginkább releváns specifikus célkitűzések (Éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás, Vízgazdálkodás) kapcsán 2022. május 30-31-én kerültek megrendezésre a tájékoztató célú webinárok, melynek keretében a prioritás területek koordinátorai tartottak előadásokat a várható pályázati kiírásról, illetve az érdeklődők kérdéseket tehettek fel.

A klímaváltozáshoz való alkalmazkodást célzó célkitűzés keretében a Duna Régióban tapasztalható klimatikus hatások (emelkedő éves hőmérséklet, kiszáradó vizes élőhelyek, aszály, villámárvizek) enyhítése, illetve az ökoszisztémát érő, határokon átnyúló szennyezések megelőzése a cél, míg a vízgazdálkodást célzó célkitűzés keretében az élővizeket érő szennyezések, a felszíni és felszín alatti vízkészletek megőrzése, valamint a határokon átnyúló üledékmennyiség harmonizációja képezi a fő célkitűzéseket.

A program keretében többek között intézményi kapacitásbővítés, menedzsment folyamatok korszerűsítése, transznacionális vízgazdálkodási monitoring és modellezési rendszerek fejlesztése, koordinált aszály és árvízvédelmi tervezés, pilot területeken végzett beavatkozások, valamint egyéb, a klimatikus változások miatt fellépő tényezőkhöz való alkalmazkodást segítő tevékenységek kialakítása támogatott.

A benyújtani tervezett projektek nem tartalmazhatnak hangsúlyosan infrastruktúra fejlesztést, így a projektek fókuszéban nem lehet például építési beruházás.

A pályázatok benyújtása és bírálása várhatóan két lépcsőben fog zajlani: az első, várhatóan 2022 szeptemberében megnyíló körben egy előzetes projekt koncepciót szükséges benyújtani a pályázónak, melyben a projekt vázlatos szakmai tartalmát, várható partnereit és hozzávetőleges költségvetést kell megadniuk. Várható benyújtás: 2022. november.

Az első körben pozitív elbírálásban részesülő projektek benyújtói felkérést kapnak az Irányító Hatóságtól a részletes pályázati dokumentáció benyújtására 2023 tavaszán.

A projekt konzorciumoknak minimum 3, a Duna Régió Program támogatott országaiból kell összeállnia, felső korlát a partner szervezetek számában nincs. A program teljes, hétéves költségvetése 213 millió Euró. Támogatási intenzitás: 80%. A hazai kedvezményezettek jogosultak állami önerő támogatásra.

A fent felsorolt két prioritás területre a támogatási program mintegy 74 millió Eurót különített el. Az ősszel megnyíló első pályázati felhívás keretében a hétéves ciklus költségvetésének mintegy 50%-át kívánják elérhetővé tenni.

További részletes információkért látogassa a támogatási program weboldalát, ahol az online webinárok előadásai is elérhetőek: https://www.interreg-danube.eu/about-dtp/new-funding-2021-2027/webinars

Valamint kérdés esetén kérjük, forduljon a prioritás területért felelős kontakt ponthoz: gusztav.csomor@interreg-danube.eu.

 

Utolsó módosítás: 2022. június 09., csütörtök 15:46, Regdánszki Tamara
Vízügyi igazgatóságok Kapcsolataink Közgyűjtemények Zöld hatóságok Letöltések Oldaltérkép Impresszum Jogi nyilatkozat