Országos Vízügyi Főigazgatóság Központi vízkárelhárítási bejelentések: 06-80-204-240
Nagyobb betűméret - Kisebb betűméret - Normál verzió

Vízminőségi kérdések, adatigénylések növekedése

Tartalomfelelős: Szabó Györgyi, főosztályvezető

2021. augusztus 13., péntek 13:08

A vízügyi ágazat nap, mint nap szembesül vízminőségi problémákkal. A Balaton virágzása vagy a Ráckevei-(Soroksári)-Duna-ágon kialakult olajszennyezés kiragadott példák - csak hogy néhányat említsünk.

A Műszaki Téradat Szolgáltató Főosztályon is érzékelhető a vízminőséggel kapcsolatos adatkérések megszaporodása, ami arra mutat, hogy a vízminőségi kérdések egyre fontosabbak nemcsak a szakmai plénum, de az átlagember számára is. Nemcsak azért, mert általánosságban véve felértékelődött a tiszta víz értéke, hanem azért is, mert az emberek nagy része egyre környezettudatosabbá válik, az információk hozzáférhetőségével és az információáramlás gyorsulásával fogékonyabbakká váltak a minket körülvevő világ problémáinak nemcsak helyi szinten érezhető hatásainak – aszály, belvíz, villámárvizek –, hanem a sok és a kevés víz, illetve a vízminőségi kérdések globális szintű összefüggéseinek megismerésére, befogadására is.

Hazánk vízföldrajzi adottságai alapján, első pillantásra előnyös helyzetben van, de a geopolitikai megosztottság, amely nem esik egybe a Kárpát-medence vízgyűjtőjével mégis kiszolgáltatottá teszi. Vízkészletünk több, mint 90 %-a külföldről érkezik, és ez az alvízi helyzet jelentősen befolyásolja a hazai felszíni vizek kiinduló vízminőségét. Kiemelten fontos a felszín alatti vizek minősége, mivel az ivóvízellátás 95%-a felszín alatti vízből történik. Ennek megfelelően a felszín alatti vízben található természetes eredetű ásványi anyag összetétele és az emberi fogyasztásra ártalmas anyagok monitoring eredményei is megtalálhatóak a FAVI adatbázisban. Ezen vizek alapállapota okozta vízminőségi kihívások kiegészülnek természetesen a hazai eredetű terhelésekkel, az olyan (új) típusú szennyezőkkel, mint a gyógyszermaradványok, hormonhatású anyagok, kozmetikumok, nanoanyagok, mikroszennyezők, mikroplasztik, stb. Az utóbbi években ráadásul az ágazatnak olyan kihívásokkal is szembe kell néznie, mint az egyes rezisztenssé váló baktériumok, az egymással szinergiahatásban álló szennyezőanyagok, vagy éppen természetes eredetű komponensek, mint a cianobaktérium-toxinok.

vizminosegi-adatkeresek

Adattári osztályunk végzi a közérdekű műszaki adatigénylések teljesítését, természetesen a mindenkori érintett főosztályok – a vízminőség esetében a Vízrajzi és Vízgyűjtő-gazdálkodási Főosztály – bevonásával. Összegeztük és az alábbi térképre vittük az elmúlt fél évben beérkezett, vízminőséggel kapcsolatos adatkéréseket.

Dr. Hegedűs Hajnalka

Térképet készítette: Kovács Emese

Utolsó módosítás: 2021. augusztus 13., péntek 13:28, Regdánszki Tamara
Vízügyi igazgatóságok Kapcsolataink Közgyűjtemények Zöld hatóságok Letöltések Oldaltérkép Impresszum Jogi nyilatkozat