Országos Vízügyi Főigazgatóság Központi vízkárelhárítási bejelentések: 06-80-204-240
Nagyobb betűméret - Kisebb betűméret - Normál verzió

Hajdúhátsági többcélú vízgazdálkodási rendszer fejlesztése

Tartalomfelelős: Dr. Alkonyi Zsófia, jogász, kiemelt funkcionális referens

2017. június 26., hétfő 13:40

infoblokk_KA2

Előzmények

Az 1970-es években a Hajdúhátsági Többcélú Vízgazdálkodási Rendszer (HTVR) megálmodott létesítményeinek csak egy kis hányada valósult meg. s ez a tény csaknem lehetetlenné tette, a HTVR koncepciójában megfogalmazott feladatok megvalósítását. A társadalmi igények hatására a 2000-es évek elején CIVAQUA néven a HTVR alapjaira épülő új fejlesztési tervet dolgoztak ki.

A CIVAQUA programban a főbb területfejlesztési igények a következők voltak:

Öntözési lehetőségek biztosítása a Debrecen környéki kiváló minőségű mezőgazdasági területeken, Debrecen környezeti állapotának javítása a Tócó-patak vonalában kialakítandó wet-land övezet létrehozásával, A porszennyezés elhárítása, illetve csökkentése, A Debreceni Nagyerdő vízháztartási helyzetének javítása (talajvízdúsítás, mikroklíma javítása, degradáció folyamatának meggátolása), Erdőspusztai jóléti tórendszer vízpótlása (vízhiányos állapotok megszüntetése).

A CIVAQUA fejlesztési program elemei közül a mai napig semmi nem valósult meg. Jelen projekt első lépésként, a pályázati konstrukció lehetőségein belül, ezen célok elérését kívánja előmozdítani.

A projekt célkitűzéseit az alábbi szakpolitikai tervek szerint alakították ki:

KEHOP 2014-2020 - 1.1.1.1 - A klímaváltozás hatásaihoz való alkalmazkodás, természeti katasztrófák kockázatának csökkentése

KEHOP-1.3.0  -  Fenntartható vízgazdálkodás infrastrukturális feltételeinek javítása

Kvassay Jenő Terv Megalapozó fejezetek, OVF Budapest 2015. május 31. - Mezőgazdasági vízgazdálkodás

Célok

A támogatási szerződésben megfogalmazott cél a Debrecentől Nyugatra eső kiváló minőségű mezőgazdasági termőterületek öntözhetőségének főművi fejlesztése. A fejlesztés hatásterülete mintegy 2300 ha. A szükséges öntözővíz a Keleti-főcsatorna vízkészletéből biztosítható.

A projekt az öntözési feladatok ellátásán túl azon távlati cél elérésének is egy eleme, amely szerint a H-III gerincvezetéken érkező Tisza vizet nyomás nélkül juttatják el egy tervezett, 170 ha területű Ágod-völgyi tározóba. Ez a tározó nagyban hozzájárulna a térség rendezetlen belvíz elvezetési és visszatartási problémáinak megoldásához, távlatokban pedig a 57 ha-os Nagy tó/Debrecen tározó nevű jóléti tó feltöltési és vízpótlási vízellátása lenne a feladata.

A projekt két projektelemből tevődik össze.

Az 1. számú projektelem a  H-III-2 mellékvezeték építése

A mellékvezeték 6.200 m-en keresztül vezeti a vizet a H-III gerincvezetékből a távlatokban megépítendő Ágos-völgyi tározó, valamint a Debrecen határában tervezett jóléti tó vízellátására. Jellemző adatok:

átmérő: 1.000 mm hossz:   6.200 fm

A H-III-2 vezetéken 2 db elzáró szerelvénnyel ellátott tolózárakna épül, melyek 0+030, és a 6+200 szelvényekben helyezkednek el. A vezetéken 500 méterenként vízkivételi műtárgyat kell építeni. A műtárgyak nem a gerincvezetéknek helyt adó (út) földrészleten építendők, hanem az azzal szomszédos mezőgazdasági területen. A H-III-2 vezetéken létesítendő műtárgyak kialakítása vasbeton.

A 2. számú projektelem a HTVR szivattyútelep átépítése:

2 db szivattyú felújítása 1 db új szivattyú beszerzése udvartéri vezetékek cseréje 75 m öltöző, tartózkodó létesítmények felújítása 100 m2

A projekt további célja a vízvisszatartás és vízszétosztás a vizeink jobb hasznosítása érdekében. Ezt a Kvassay Jenő terv is súlyponti feladatként határozta meg.

A projekt által három település - Debrecen, Ebes és Balmazújváros - érintett. A projekt hatásterülete Debrecen és Ebes tekintetében a Hajdúhátság, Balmazújváros tekintetében pedig a Hortobágy kistájat érinti.

A Hajdúhátsági többcélú vízgazdálkodási rendszer fejlesztése szerepel a Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program éves fejlesztési keretének megállapításáról szóló 1084/2016. (II. 29.) Korm. határozat 2. mellékletében felsorolt, a Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program nevesített kiemelt projektjei között.

Projekt címe: Hajdúhátsági többcélú vízgazdálkodási rendszer fejlesztése
Projekt azonosító száma: KEHOP-1.3.0-15-2015-00005
Kedvezményezett neve: Országos Vízügyi Főigazgatóság
Konzorciumi partner: Tiszántúli Vízügyi Igazgatóság

A projekt kezdete:   2017.06.01.

A projekt fizikai befejezésének tervezett határideje:  2022.11.20.

A projekt költsége/támogatása:    2 461 513 992 Ft

A támogatás mértéke: 100%

További információ: hajduhatsagivizgazd.ovf.hu/

 

Utolsó módosítás: 2022. december 13., kedd 08:46, Regdánszki Tamara
Vízügyi igazgatóságok Kapcsolataink Közgyűjtemények Zöld hatóságok Letöltések Oldaltérkép Impresszum Jogi nyilatkozat