Országos Vízügyi Főigazgatóság Központi vízkárelhárítási bejelentések: 06-80-204-240
Nagyobb betűméret - Kisebb betűméret - Normál verzió

Belvízbiztonság növelése az Észak-Alföldön: FETIVIZIG területén

Tartalomfelelős: Regdánszki Tamara, honlap adminisztrátor

2022. június 29., szerda 11:06

szechenyi2020

A Projekt bemutatása:

A projekt keretében olyan beavatkozások valósulnak meg, melyek az éghajlatváltozás felszíni és felszín alatti vizekre gyakorolt káros hatásainak mérséklése érdekében a vízgazdálkodás helyzetének javítását, a vízhiányos időszakokban jelentkező vízigények kielégítését, valamint a természetes vízkészletek hasznosíthatóságának növelését szolgálják. A vízelvezető rendszer elemeinek fejlesztésével, rekonstrukciójával csökkenthető a belvízi kockázat.

A fejlesztés közvetlen eredményeként nő a visszatartható édesvíz mennyisége, mérséklődnek a vizek többletéből vagy hiányából származó kedvezőtlen hatások, továbbá hozzájárul az EU Víz Keretirányelv szerinti jó állapotú víztestek arányának növekedéséhez. A szakszerű vízgazdálkodás megvalósításának alapjait teremti meg a létesítmények jó állapota. Így azok kritikus helyzetekben is el tudják látni a feladatukat, meg tudják védeni a magyar lakosságot, a magyar vállalkozásokat a vízkároktól, mérsékelni képesek az aszálykárokat. Végeredményben a szélsőséges időjárás okozta károk mérsékelhetők, melyek magyar gazdaság számára pozitívan hatnak, a nem várt kármentesítési kiadásokat csökkenthetik.

A projekt eredményindikátora: a projekt eredményeként 21.433 m belvízelvezető csatorna mederkotrás, és 4 db vízkormányzó műtárgy rekonstrukció valósul meg.

A beruházás az alábbi projektelemeket tartalmazza:

Csatorna kotrási és depóniarendezési munkák

a Belfő-csatorna 9+800-13+360 km szelvényei között, a Belfő-csatorna 18+000-25+800 km szelvényei között, a Halásztanyai (XXI.) csatorna 0+472-5+050 km szelvényei között, a Felső-alvízi tápcsatorna 0+000-1+243 km szelvényei között, a Szöveteni csatorna 5+748-10+000 km szelvényei között.

A csatornaszakaszok kotrását a nyilvántartási adatok figyelembevételével kell elvégezni. A kotrási munkát követően a megvalósult állapotot geodéziai felméréssel (utófelvétellel, keresztszelvények felvétele tervezési szelvényekben) igazolni kell. A felújítandó csatorna szakaszokon nem csupán a mederből, hanem az érintett, meglévő 16 műtárgyból is ki kell termelni a vízelvezetést akadályozó iszapot, műtárgyak esetében kézi iszaptalanítást alkalmazva.

Műtárgy rekonstrukciós munkák:

a Belfő-csatorna 13+359 km szelvényében a Kétérközi-zsilip rekonstrukciója, a Belfő-csatorna 16+765 km balparti szelvényében a Zöldtói csatorna torkolati zsilip átépítése, a Veresmarti kivezető csatorna 0+480 km balparti szelvényében a Holtmeder torkolati zsilip átépítése, a Szipa-főcsatorna 8+221 km balparti szelvényében a Fejércsei (19. sz.) csatorna torkolati zsilip átépítése.

A Kétérközi-zsilip rekonstrukcióknál elvégzendő főbb feladatok a sérült és korrodált betonfelületek, betonrészek eltávolítása, a látszó betonacélok passziválása, betonfelület javítása kétkomponensű, szálerősített anyagok felhasználásával. A festett acélszerkezeteket rozsdátlanítás után alap és fedőmázolással kell ellátni, a gumitömítéseket ki kell cserélni.

Az 1 db műtárgy rekonstrukcióknál elvégzendő főbb feladatok a sérült és korrodált betonfelületek, betonrészek eltávolítása, a látszó betonacélok passziválása, betonfelület javítása kétkomponensű, szálerősített anyagok felhasználásával. A festett acélszerkezeteket rozsdátlanítás után alap és fedőmázolással kell ellátni, a gumitömítéseket ki kell cserélni. A háromoldali zárású vízszintszabályozós elzárószerkezetet a meglévő tokszerkezet maradványainak kivésése után a meglévő horonyba, vagy új műtárgynál a gyárilag kialakított horonyba, kell elhelyezni, vízre duzzadó tömítés alkalmazásával.

Az átépítendő 3 db műtárgy esetében a teljes műtárgy elbontása és új műtárgy építése valósul meg.

A torkolati zsilipeknél szivattyúállás kialakítása is szükséges, a védekezési helyzetben a káros belvizek beemelésének megkönnyítésére. A kialakítása szerint külső peremmel ellátott vb. lemez, amely így egyben kármentő tálca is. A műtárgyak mellett, ahol nem található, vízmércék kialakítása az adottságoknak megfelelően, lehetőség szerint lépcső melletti fekvő kivitelben.

 

A projekt címe: Belvízbiztonság növelése az Észak-Alföldön: FETIVIZIG területén

A projekt azonosító száma:                   KEHOP-1.3.0-15-2020-00035

A szerződött támogatás összege (Ft):   465 199 706

Támogatás mértéke (%-ban):                100%

A projekt kezdete:                                2021.04.19

A projekt fizikai befejezésének

tervezett határideje:                             2023.11.30.

Kedvezményezett neve:                        Országos Vízügyi Főigazgatóság

Konzorciumi partner:                             Felső-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság

Utolsó módosítás: 2022. augusztus 12., péntek 13:06, Bakos Tímea Orsolya
Vízügyi igazgatóságok Kapcsolataink Közgyűjtemények Zöld hatóságok Letöltések Oldaltérkép Impresszum Jogi nyilatkozat