Országos Vízügyi Főigazgatóság Központi vízkárelhárítási bejelentések: 06-80-204-240
Nagyobb betűméret - Kisebb betűméret - Normál verzió

Tiszalöki vízlépcső és hajózsilip rekonstrukciója

Tartalomfelelős: Dr. Alkonyi Zsófia, jogász, kiemelt funkcionális referens

2017. június 20., kedd 15:37

A projekt rövid leírásainfoblokk_KA2

A Tiszalöki Vízlépcső a 97/2007. (XII. 23.) KvVm rendeletben meghatározott kiemelt jelentőségű vízilétesítmény, amely a Tisza 518,225 fkm szelvényében helyezkedik el. A vízlépcső 3 egymás mellé épített fő létesítményből áll: a balparti háromfőgépes Vízerőműből, a középső háromnyílású duzzasztóműből és a jobb parti egykamrás hajózsilipből. Ezekhez kapcsolódnak a különböző partvédőművek és telepi létesítmények. A vízlépcső eredetileg a Tisza mederátvágásában épült és a felhagyott meder kettős kőgátas mederelzárással lezárásra került. A mederelzárás és a felhagyott meder is a vízlépcső részét képezi.

A Tiszalöki Vízlépcső rendkívül jelentős vízgazdálkodási szerepet tölt be.

A Tisza duzzasztása által létrejövő felvízi bögéből vízkiadás biztosítható a Tiszából a Keleti-és a Nyugati-főcsatornába. A Keleti-és a Nyugati-főcsatorna, valamint az ezekhez csatlakozó öntöző-fürtök a Tisza-Körös-völgyi Együttműködő Vízgazdálkodási Rendszer része. Ez a nagytérségi vízgazdálkodási rendszer biztosítja többek közt a Hortobágy vidékén mintegy 200 ezer ha területet gravitációsan öntözését, a Körös-völgy vízpótlását, valamint a Keleti-főcsatornán keresztül Debrecen tartalék ivóvízellátását is.

A Tiszalöki Vízlépcső nagy szerepet játszik a víziközlekedésben is. A vízlépcső a duzzasztása folytán a Tiszán Tiszalöktől Dombrádig, a Bodrogon a torkolattól az országhatárig III. osztályú víziutat biztosít. A műtárgynak jelentős szerepe van az árvíz és jeges árvíz levezetésében, a vízminőségi kárelhárításban, az ökológiai vízpótlásban és az ivóvízellátásban.

A projekt célja

A projekt célja a Tiszalöki Vízlépcső (vízügyi kezelésben lévő része) átfogó rekonstrukciós munkáinak végrehajtása, melynek révén biztosítható lesz a kiemelt jelentőségű vízépítési létesítmény biztonságos, károkozásmentes és üzemszerű működése és fenntartása annak érdekében, hogy a műtárgy a vízszolgáltatásban, az árvízvédelemben, a folyógazdálkodásban, a hajózás területén, a megújuló energia hasznosításában és a környezeti kockázatok kezelése terén elláthassa feladatát és tovább tudja szolgálni Északkelet-magyarországot és a Tiszántúl térségét.

A projekt, az előirányozott célok megvalósításával közvetett módon hozzájárul az árvízi veszélyeztetettség csökkentéséhez, ezen keresztül a klímaváltozás következtében gyakoribbá váló szélsőséges árvizek emberi egészségre és életre, a vagyonra, a vizek minőségére, a környezetre, a kulturális örökségre, a gazdasági tevékenységre és az infrastruktúrára gyakorolt káros hatásainak mérsékléséhez is.

Kedvezményezett: Országos Vízügyi Főigazgatóság
Konzorciumi partner:  Észak-magyarországi Vízügyi Igazgatóság
Projekt azonosító száma: KEHOP-1.3.0-15-2015-00009

A projekt megvalósításának kezdete: 2018.02.22.
A projekt fizikai befejezésének tervezett határideje: 2023.05.01.
A támogatás összege: 5 703 089 214 Ft

A támogatás intenzitása: 100%

További információk: http://tiszalok.ovf.hu/

 

Utolsó módosítás: 2022. augusztus 12., péntek 11:12, Bakos Tímea Orsolya
Vízügyi igazgatóságok Kapcsolataink Közgyűjtemények Zöld hatóságok Letöltések Oldaltérkép Impresszum Jogi nyilatkozat