Országos Vízügyi Főigazgatóság Központi vízkárelhárítási bejelentések: 06-80-204-240
Nagyobb betűméret - Kisebb betűméret - Normál verzió

Mentsük, ami menthető!

Tartalomfelelős: Tahy Ágnes, kiemelt műszaki referens

2022. augusztus 09., kedd 09:15

2022.08.03-án este 9 és 10 óra között az Erzsébet-híd pesti hídfőjénél a köztéri világítás csapdájába esett dunavirág raj mentésére vállalkoztunk páran az Országos Vízügyi Főigazgatóságtól. A rendelkezésünkre álló eszközök szegényesek voltak, de a célnak megfeleltek. Egy A4-es papírcsomag dobozfedele volt a hordozótálca és egy elhasznált nagyméretű boríték a söprű.

A mentési feladat az volt, hogy az aszfalton vergődő és végül kimúló dunavirágokat illetve a mintegy 1 cm hosszú sárga színű petecsomagocskákból minél többet juttassunk el a Dunába. A dunavirág (tiszavirághoz hasonló kérészfajta) nőstényeknek a vízfelszínre kellene lerakniuk a petéiket, ehelyett a híd fénycsapdájába esett kérészek végkimerülésben az útra hullnak, és az aszfalton rakják le a petét tartalmazó petecsomóikat. A kérészek igencsak rövid (el)repülő életének egyetlen célja, hogy biztosítsák a jövő generációt.

DSC_8629-Editb

A mentési akcióban a papírdoboz fedőbe söpörtük a boríték segítségével a vergődő dunavirágokat, majd az egészet beleöntöttük a Dunába.

DSC_8669-Edit

Az elmúlt 10 évben számos cikk jelent meg arról, hogy a dunavirágok milyen fontos elemei a hazai vízi ökoszisztémának, amelynek a szaporodásában jelentős károkat okoz a fényszennyezés. A dunavirágok idei rajzása ugyanakkor, azt is jelzi, hogy a Duna alacsony vízállása ellenére a víz minősége kiváló még a budapesti szakaszon is.

DSC_8696-Edit

 Tahy Ágnes

Fotó: Hegyi Róbert

Utolsó módosítás: 2022. augusztus 09., kedd 09:19, Regdánszki Tamara
Vízügyi igazgatóságok Kapcsolataink Közgyűjtemények Zöld hatóságok Letöltések Oldaltérkép Impresszum Jogi nyilatkozat