Országos Vízügyi Főigazgatóság Központi vízkárelhárítási bejelentések: 06-80-204-240
Nagyobb betűméret - Kisebb betűméret - Normál verzió

Nemzeti Alkalmazkodási Térinformatikai Rendszer

Tartalomfelelős: Szabó Györgyi, főosztályvezető

2022. április 04., hétfő 14:05

Az éghajlatváltozással járó egyre szélsőségesebb időjárás (hőhullámok, erdőtüzek, áradások, aszályok…) következtében rendkívül fontos, hogy az időjárási helyzeteket megelőzni, vagy legalábbis a potenciális károkat csökkenteni tudjuk. Azonban a hatékony stratégiák kidolgozásához elengedhetetlen az előrejelzés.

Az utóbbi időkben a vízhiány lett a jellemző hazánkra nézve a korábbi évek árvizeivel ellentétben. Ezen vízhiányos időszakok előrejelzését és értékelését segíti a már többször bemutatott Országos Vízügyi Főigazgatóság Operatív Vízhiány Értékelő és Előrejelző (aszálymonitoring) rendszere, melynek köszönhetően a vízügyi szakemberek meg tudják határozni a szükséges beavatkozásokat és a vízpótlás mértékét. (https://vizhiany.vizugy.hu/)

Nem mehetünk el amellett, hogy az éghajlatváltozás nem csak a vizeket érintő problémákkal jár. Számos természeti tényezőre van hatással, ezzel gazdasági átalakulást eredményezve. Ezen komplex kölcsönös viszonyt mutatja be a Nemzeti Alkalmazkodási Térinformatikai Rendszer.

A Nemzeti Alkalmazkodási Térinformatikai Rendszer (NATéR) a Nemzeti Alkalmazkodási Térinformatikai Rendszer működésének részletes szabályairól szóló 94/2014. (III. 21.) Korm. rendelet 1. § (1) bekezdése alapján az adatok felhasználásával készült származtatott mutatók, elemzések és hatástanulmányok alapján információt biztosít az ország éghajlati állapotáról, az éghajlatváltozás és egyéb hosszú távú természeti erőforrás-gazdálkodással kapcsolatos stratégiai kockázatok hatásairól, valamint az ezekhez való alkalmazkodási lehetőségekről.

A többcélú felhasználásra alkalmas adatrendszert 2016-ban a Bányászati és Földtani Szolgálat (MBFSZ) jogelődje a Magyar Földtani és Geofizikai Intézet valósította meg, biztosítva a hozzáférést az OVF és a Vízügyi Igazgatóságok számára is.

A „NATéR továbbfejlesztése” című projekt keretében továbbfejlesztették a Nemzeti Éghajlatváltozási Stratégiában megfogalmazott – alkalmazkodási stratégiai célkitűzéseket 2016 és 2020 között.  Ennek értelmében új módszertanokat dolgoztak ki, köztük szerepel, hogy a Duna vízgyűjtőre kiterjesztett éghajlati modellek hozzáférhetőek lettek a felhasználók számára.

A rendszer több fő elemből áll: térképi megjelenítő rendszer, adatbázis, amely számítási eredményeket tartalmaz, metaadatbázis, dokumentumtár, döntéstámogató eszköztár.

A vízügyi ágazat számos területen hasznosítani tudja mind a projektek, mind pedig egy- egy komplex helyi, térségi, országos szintű tanulmány elkészítése során.

A rendszer összetett adatbázisa lehetővé teszi, hogy a felhasználó gazdasági és demográfiai viszonylatokban tanulmányozza és elemezze, különböző földrajzi léptékekben és időszakokban, hogy a társadalmi-gazdasági térbeli folyamatok és a klímaváltozás hogyan hatnak egymásra.

Az interaktív térképi alkalmazáson keresztül is megtekinthetőek a széles adatkörök, köztük:

meteorológiai tartalmak, mint például csapadék, aszály és hőmérsékleti indexek,  demográfiai tartalmak, erdészeti, turisztikai.

Az éghajlatváltozás prognosztizálásához a NATéR a Kárpát-medence több száz meteorológiai és csapadékállomásának adataiból képzett CarpatClim-Hu adatbázisát használja fel a klímamodellekből (ALADIN, RegCM) nyert klímaadatsorok térképi megjelenítésénél. Az így összeállított adatbázis segítséget nyújthat a mezőgazdasági vízigények és az aszályérzékeny területek változásaiban várható tendenciák feltérképezésénél, a jövőbeli öntözésfejlesztési tervek koncepciójának kialakításában. A felszínborítás időbeli változásának ismerete fontos információt nyújthat a korábbi vizes élőhelyek, vízvisszatartásra alkalmas területek feltérképezéséhez.

Mindezek alapján ajánljuk figyelmébe a NATéR rendszert a vízügyi ágazatban dolgozók, valamint azon érdeklődők számára, akiket foglalkoztat az éghajlatváltozással kapcsolatos következmények időbeli és térbeli változása. 

A rendszer elérhető és megtekinthető a https://nater.mbfsz.gov.hu/hu oldalon.

nater

 Érzékenység - A CARPATCLIM-HU adatbázis alapján országos 3D-s áramlási modellben számított talajvízszintek 30 éves átlaga 1975-2004 időszakra (mBf) (forrás: NATéR)

Utolsó módosítás: 2022. április 04., hétfő 14:59, Regdánszki Tamara
Vízügyi igazgatóságok Kapcsolataink Közgyűjtemények Zöld hatóságok Letöltések Oldaltérkép Impresszum Jogi nyilatkozat