Országos Vízügyi Főigazgatóság Központi vízkárelhárítási bejelentések: 06-80-204-240
Nagyobb betűméret - Kisebb betűméret - Normál verzió

OVF részvétel a V4-ek aszály hatásai és kockázatai témában rendezett vízgazdálkodási konferenciáján

Tartalomfelelős: Somogyi Edina, kiemelt műszaki referens

2023. április 12., szerda 11:51

v4future

A V4-ek jelenlegi elnöke, Szlovákia online workshopot rendezett „Az aszály hatásainak és kockázatainak jobb megismerése a vízgazdálkodási ágazatban” címmel, 2023. április 4-én. A szlovák elnökség a lengyel és magyar elnökségek által megkezdett munkát kívánja folytatni, melynek kiemelt témája az aszály.

A workshopot Roman Havlíček (szlovák Környezetvédelmi Minisztérium) és Vasileios Tyriakidis (Európai Bizottság) nyitotta meg, hangsúlyozva, hogy Európának egyre nagyobb kihívást jelent az aszály és a vízhiány kezelése, mely egy átlagos évben is az EU területének 20%-át, lakosságának pedig 30%-át érinti (EEA jelentés adatai alapján).

A workshop három főbb téma köré csoportosult. Az első részben az aszálykezelési politikák és tervek értékelése kapcsán elsőként Szlovákia (Lívia Labudová) és Csehország (Jan Daňhelka) előadói ismertették, hogy egyre nő azon EU tagállamok száma, akik aktívan foglalkoznak az aszálykezeléssel. Csehország átfogó Aszály Stratégiáját például már 2017-ben elfogadták. Emellett Guido Schmidt, a Vízhiány és Aszály Munkacsoport konzulense az aszálykezelési tervek és tagállami politikák folyamatban lévő felmérésének előzetes eredményeiről számolt be. Ezek között említésre került, hogy a 2000/60/EK Víz Keretirányelvben található tartós aszály miatti mentességet, azaz az irányelv 4. cikk (6) pontját csak három ország alkalmazta, köztük Magyarország.

A második blokk az aszály EU-n belüli hatás- és kockázatértékelésének javításáról szólt, ahol szlovák (Lotta Blaškovičová, Valéria Slivová) és olasz (Andrea Toreti) kollégák mellett az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) képviseletében Tahy Ágnes, kiemelt műszaki referens „Az aszálykockázat-kezelési politika tudományos alapjai” címmel tartott előadást. Prezentációjában kiemelte a felszín alatti vízkészletek védelmének szerepét az éghajlatváltozás és ezen belül különösen az aszály elleni védekezésben. A felmelegedés, a szélsőséges időjárási események mérséklésére és a szárazodás elleni intézkedésként a kék-zöld infrastruktúra, a természetközeli megoldások alkalmazása, valamint a talajban történő vízvisszatartás fejlesztése, a felszín alatti víztartók feltöltése jelenti a megoldást.  Mindemellett bíztatta a résztvevőket a Horizon Európa uniós pályázat lehetőségeinek minél szélesebb körű közös (V4 együttműködésben történő) kihasználására.

Az utolsó rész a vízhiány és az aszálykezelés eszközeiről szólt a vízgyűjtő-gazdálkodás és kockázatcsökkentés szempontjából. A szlovák előadó (Ivana Bajkovičová) ökológiai vízmennyiségről szóló előadását követően az OVF-et két munkatársunk is képviselte. Molnár Péter, osztályvezető magyarországi tervezett, valamint már megvalósult projektek példáján keresztül ismertette a vízhiány és aszály kockázat csökkentés hazai gyakorlatát. Lehetséges megoldásként a vízvisszatartás, a vízhiányos területek vízellátása, a vízrendszerek közötti átvezetések, valamint a felszín alatti vízbázisok kiemelt védelme intézkedéseket emelte ki.

Végül az előadások zárásaként szintén az OVF képviseletében, Dr. Balatonyi László, osztályvezető prezentációja hangzott el, aki az EU Duna Régió Stratégia magyar koordinátoraként ismertette az aszálykérdés regionális kezelési nehézségeit, illetve lehetőségeit. A Környezeti Kockázatok Prioritás területe (további információ: https://dunaregiostrategia.kormany.hu/pa-5) az elmúlt években számos projekt megvalósulását támogatta vízhiány és aszály témában. Ilyen volt többek között a Duna-vízgyűjtő szintű, már befejezett DriDanube projekt, illetve a határvízi együttműködés (Magyar-Szerb Program) keretein belül már szintén lezárult WateratRisk projekt. A fentieken kívül az EU Duna Régió Stratégia a Környezeti Kockázatok Prioritás területen, önálló tevékenysége keretében készítette el aszály témájú angol nyelvű szakmai összefoglaló tanulmányát: „Revision of the EU policy instruments, related to drought and water scarcity mitigation” címmel, amelyben ajánlások is megfogalmazásra került az aszálykockázat csökkentése érdekében. A tanulmány a következő link alatt érhető el: https://environmentalrisks.danube-region.eu/revision-of-the-eu-policy-instruments-related-to-drought-and-water-scarcity-mitigation/

Az előadások elhangzása után a résztvevőknek lehetősége volt véleményüket kifejteni vagy kérdéseket feltenni az előadók felé, melyből izgalmas párbeszéd alakult ki.

A hallgatóság kérdéseit, hozzászólásait követően a workshop Roman Havlíček összefoglalójával zárult, aki hangsúlyozta, hogy az aszálykezelésnek mára megteremtődött a szilárd tudományos alapja, rendelkezésre állnak a szükséges adatok, melyek alapján sok a tennivaló, a problémával átfogó módon szükséges foglalkozni. Kiemelte a vízvisszatartás növelésének fontosságát, valamint a helyi érdekeltek bevonásának és motiválásának jelentőségét.

Molnár Péter, Somogyi Edina

Utolsó módosítás: 2023. április 12., szerda 11:53, Regdánszki Tamara
Vízügyi igazgatóságok Kapcsolataink Közgyűjtemények Zöld hatóságok Letöltések Oldaltérkép Impresszum Jogi nyilatkozat