Országos Vízügyi Főigazgatóság Központi vízkárelhárítási bejelentések: 06-80-204-240
Nagyobb betűméret - Kisebb betűméret - Normál verzió

Vízrajzi mérőgyakorlatok

Tartalomfelelős: Lábdy Jenő, műszaki főigazgató-helyettes

2017. május 05., péntek 01:58

Vízrajzi mérőgyakorlatok

 

A belügyminiszter kezdeményezésére, 2017. február 1-től megkezdte a működését a Nemzeti Közszolgálati Egyetem legújabb kara, a Víztudományi Kar. Nem csak ez az új képzési hely, hanem ennek elődje, a bajai Eötvös József Főiskola Műszaki Fakultása is a vízügyi ágazat legfontosabb szakember utánpótlását jelentette. A vízügyi szakmán belül, a felsőfokú végzettséggel rendelkező vízrajzosok nagy része is vagy az alap diplomáját szerezte itt, vagy valamilyen továbbképzés, pl. szakmérnöki tanfolyam keretében volt az intézmény hallgatója. Az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) és a 12 vízügyi igazgatóság vízrajzi egységei évtizedek óta közvetlenül támogatják a hallgatók hidrometriai képzését. Ennek a folyamatnak a legnagyobb hagyományokkal rendelkező eseménye, az évenkénti mérőtábor, amely Magyaregregyen, a Víztudományi Kar telepén kerül megrendezésre. Ez az intenzív tanfolyam, szó szerint éjjel-nappal kerül lebonyolításra. Nappal a mérésekre kerül sor, esténként – az éjszakába nyúlóan – pedig az eredmények feldolgozására és kiértékelésére.

Merogyakorlat, Magyaregregy1

A tábor környezete kiváló természeti adottságokkal rendelkezik, „gyalog távolságban” több patak teljes vízgyűjtője megtalálható a forrástól a torkolatig, ezért a hidrológiai körfolyamat valamennyi fázisa mérhető. Csapadékos időjárás esetén – ez idei táborozás is ilyen volt – még egy árhullám levonulása is mérhető, megfigyelhető.

Merogyakorlat, Magyaregregy2

Az igazgatóságok nem csak felkészült gyakorlat vezetőket küldenek az oktatásra, hanem a vízrajzi mérőeszközöket is, így minden hallgatónak lehetősége van kipróbálni a gyakorlatban ténylegesen használt eszközöket.

Az igazgatóságok és az OVF vízrajzi egységei saját maguk számára is rendeznek évenkénti gyakorlatot, amely során a legújabb eszközök kezelésének betanítása és a tapasztalatok kicserélése történik meg. Ilyenkor azokat a rendszerméréseket is elvégezik, amelyre a nagy erőforrás igény miatt a vendéglátó igazgatóság egymaga nem lenne képes. Így a gyakorlatnak nem csak a továbbképzésben van szerepe, hanem mindig kézzel fogható, közvetlenül hasznosítható végeredménye is van. Ezeknek a mérőgyakorlatoknak már hosszú évek óta résztvevői a NKE Víztudományi Kar és BMGE oktatóiból álló mérőcsapatok. Így a két felsőoktatási intézmény tanárai közvetlenül megismerhetik az oktatási területükhöz kapcsolódó gyakorlati munkát, illetve át tudják adni elméleti tudásukat a terepen dolgozó kollégáinknak.

Orszagos Vizrajzi Merogyakorlat, Tisza-to

Utolsó módosítás: 2017. május 09., kedd 10:38, Radó Mónika
Vízügyi igazgatóságok Kapcsolataink Közgyűjtemények Zöld hatóságok Letöltések Oldaltérkép Impresszum Jogi nyilatkozat