Országos Vízügyi Főigazgatóság Központi vízkárelhárítási bejelentések: 06-80-204-240
Nagyobb betűméret - Kisebb betűméret - Normál verzió

Vízvisszatartás jelentősége és gyakorlata az aszály kockázatainak csökkentése érdekében

Tartalomfelelős: Somogyi Edina, kiemelt műszaki referens

2023. február 14., kedd 15:18

A 2022-es évben tapasztalt rendkívüli szárazság többek között a vízvisszatartás fontosságára is felhívta a figyelmet. Az országba vízfolyásainkon beérkező, vagy csapadék formájában megjelenő vizek visszatartásával lehetőség nyílik az árvízcsúcsok csökkentése mellett az aszálykockázat csökkentésére, az ökoszisztémák vízpótlására, illetve az öntözéses gazdálkodás vízigényének biztosítására is.

A vízügyi ágazat minden évben nagy hangsúlyt fektet a felkészülésre, megelőzésre és megteszi azokat az intézkedéseket, amellyel egy későbbiekben kialakuló aszályos időszak hatásai enyhíthetők, mint például a többletvizek tározása, illetve a belvíz és az árhullámok megtartása az ország területén. A vízhiány enyhítésére szolgáló tározók magyarországi körülmények között a legjelentősebb hatású vízvisszatartási lehetőséget biztosítják. Emellett a mederben történő tározás is további lehetőségeket kínál a vizek megtartására, ami az öntöző és belvízcsatornákban az üzemvízszint emelésével valósulhat meg. Fontos azonban megemlíteni, hogy a vízvisszatartás a csatornák funkciójának (pl. belvízelvezetés) figyelembe vételével, körültekintő szakmai felügyelet mellett valósítható csak meg. További tározási lehetőséget biztosítanak a holt és mellékágak is.

Míg tavaly januárban az átlaghoz képest 60-80 mm-rel kevesebb csapadék hullott, idén szerencsére az átlagnál ennyivel több esett, ami kedvezően hatott a talajnedvességre és vízkészleteinkre. Az 1901 óta legcsapadékosabb januárnak köszönhetően több vízügyi igazgatóság területén is sikeresen tartottuk vissza tározókban, medrekben, holtágakban az érkező vízmennyiségeket. A Tisza vízgyűjtő területén lehullott jelentős csapadék hatására jelentkező árhullám egy részét is lehetőség volt tározókba vezetni, mely további vízpótlási lehetőséget biztosít egy későbbi aszályos időszakra.

2023 jan csaposszeg

 

Követendő mintaprojektként a Tiszántúli Vízügyi Igazgatóság a Hajdú-Bihar Megyei Agrárkamarával együttműködve vízvisszatartást valósított meg a 2022-es év végén a Tiszalöki Öntözőrendszer K-III. vízszolgáltatási egységén, ahol több mint 30 km hosszú csatornaszakaszon történt mederben való szabályozott vízvisszatartás. A mintaprojekt továbbfejlesztése és hasonló kezdeményezések a vízügy, az agrárszervezetek és a gazdálkodók közötti szoros együttműködés mellett valósítható meg.

A mezőgazdaság szempontjából hatékony vízvisszatartáshoz fentieken túl szükséges a gazdálkodók megfelelő tevékenysége is: pl. táblán belüli beszivárogtatás, helyes mezőgazdasági gyakorlat, erózió elleni védelem és területi vízvisszatartás.

Az idei évben már több vízügyi igazgatóság is jelentős vízvisszatartást hajtott végre, melyekről részletesebb információk az alábbi linkeken érhetők el:

- Tiszántúli Vízügyi Igazgatóság

- Felső-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság

- Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság

- Észak-magyarországi Vízügyi Igazgatóság

- Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság

Utolsó módosítás: 2023. február 14., kedd 15:22, Regdánszki Tamara
Vízügyi igazgatóságok Kapcsolataink Közgyűjtemények Zöld hatóságok Letöltések Oldaltérkép Impresszum Jogi nyilatkozat