Országos Vízügyi Főigazgatóság Központi vízkárelhárítási bejelentések: 06-80-204-240
Nagyobb betűméret - Kisebb betűméret - Normál verzió

Marótvölgyi öblözet rendezése

Tartalomfelelős: Dr. Alkonyi Zsófia, jogász, kiemelt funkcionális referens

2017. június 15., csütörtök 12:02

infoblokk_KA2

A projekt rövid ismertetése és várható eredménye

A projekt célja az elkészült Kis-Balaton Vízvédelmi Rendszer teljessé tétele, a még hiányzó Marótvölgyi Déli Belvízrendszer megvalósításával.

1084/2016. (II. 29.) Korm. határozat hirdette ki a Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program 2016. évre szóló éves fejlesztési keretét, melyben nevesítésre kerültek az ágazatot érintő beruházások.

A projektben szereplő fejlesztés szerepel a KEHOP kiemelt projektjei között

A fejlesztés eredményeképpen összességében csökken a térség, így Magyarország belvízi veszélyeztetettsége, a klímaváltozás következtében gyakoribbá váló szélsőséges belvizek emberi egészségre és életre, vagyonra, a vizek minőségére, a környezetre gyakorolt káros hatásai mérséklődnek.

A fejlesztés révén nő az árvizek ellen - az előírásoknak megfelelően - a vízgazdálkodási fejlesztéssel érintett terület nagysága.

A Kis-Balaton Vízvédelmi Rendszer II. üteméhez – mely magában foglalta a jelen projektelemet is – készült környezetvédelmi hatástanulmány, és környezetvédelmi engedély. alapján elmondható, hogy a tervezett tevékenység nem okoz jelentős környezetterhelést, a hatásfolyamatok ismeretében valamennyi környezeti elemet érintő hatás kismértékű.

A fejlesztés eredményeképpen...

Összességében csökken a térség - így Magyarország - belvízi veszélyeztetettsége, a klímaváltozás következtében gyakoribbá váló szélsőséges belvizek emberi egészségre és életre, vagyonra, a vizek minőségére, a környezetre gyakorolt káros hatásai mérséklődnek. Nem utolsó sorban a fejlesztés révén nő a vízgazdálkodási fejlesztéssel érintett terület nagysága.

A Marótvölgyi déli részöblözet rendezetlen helyzete eddig kiszolgáltatottá tette a térséget mind ökológiailag, mind gazdaságilag. Utóbbi súlyos csapást jelent a térségben gazdálkodóknak, hiszen Somogy megyében nem magasak a gazdasági mutatók.

A projekt lehetővé teszi a vízkormányzást, mellyel az ökológiai igények kielégíthetők kisvizes időszakban is, továbbá megszünteti a belvízelöntéseket és kiszámíthatóvá teszi a gazdálkodást. Látható tehát, hogy jó példája lesz a KJT-ben az alábbiak szerint megfogalmazott egyik fő célkitűzés megvalósításának. „A vizek okozta károk megelőzése  kerül előtérbe a védekezés helyett, az emberi élet védelme és a nemzeti vagyon indokolt mértékű megóvása a kitűzött cél, a  vízgazdálkodási rendszerek és a területhasználati módok összehangolt átalakításában pedig az, hogy a víz káros bősége a vízhiány mérséklésére legyen fordítható.”

A fejlesztés hozzájárul a KBVR célkitűzéseinek megvalósításához, melyek a VKI-vel összhangban vannak. A VGT tervezés során a fejlesztés a 4-1 Zala tervezési alegységet, azon belül az AEP785, Marótvölgyi-csatorna víztestet érinti, melyekkel kapcsolatban az alábbiak megállapítására került sor:

A csatorna mesterséges víztest, így a jó állapot helyett a jó ökológiai potenciál elérése a cél.

A projekt azonosító száma: KEHOP-1.3.0-15-2015-00003

A projekt összköltsége: bruttó 2 120 801 175,- Ft

A támogatás mértéke: 100%

A projekt kezdetének időpontja: 2016.08.05.

A projekt fizikai befejezése: 2020.01.31.

 

További információ: http://marotvolgy.ovf.hu

 

 

Utolsó módosítás: 2022. augusztus 23., kedd 09:35, Bakos Tímea Orsolya
Vízügyi igazgatóságok Kapcsolataink Közgyűjtemények Zöld hatóságok Letöltések Oldaltérkép Impresszum Jogi nyilatkozat