Országos Vízügyi Főigazgatóság Központi vízkárelhárítási bejelentések: 06-80-204-240
Nagyobb betűméret - Kisebb betűméret - Normál verzió

Vízrajzi adatok

Tartalomfelelős: Lázár Ildikó, közalkalmazott

2013. november 15., péntek 12:00

A Magyarország területét jellemző vízrajzi adatok gyűjtéséről mintegy két évezredre visszamenőleg vannak ismereteink. A régebbi korok adatainak nagy része elpusztult, rendezett, rendszerezett formában csak a múlt század első felétől léteznek, a második felétől pedig szervezetten, központilag irányítva gyűjtötték a vízrajzi adatokat. A Közmunka- és Közlekedésügyi Minisztérium 1886-ban létesített Vízrajzi Osztálya volt az első szervezet, amelynek feladata volt az ország vízrajzi adatainak gyűjtése, mérése, értékelése, az árvizek előrejelzése. Ez volt a Kárpát-medence első szervezett vízrajzi szolgálata. A magyar vízrajzi adatgyűjtés tartalma, sokoldalúsága számos, hasonló külföldit megelőzött.

Az utóbbi évek fejlesztési eredményeképp az észlelt és mért adatok döntő többsége számítógépen kerül feldolgozásra. Ily módon az adatok és az információk, az érdeklődők legszélesebb tábora számára is bármikor könnyen hozzáférhető. A vízügyi igazgatóság, mind Adatgazda felelősséggel tartozik a saját vízrajzi hálózatában előállított adatok megbízhatóságáért.

A vízrajz által gyűjtött adatok egységes vízrajzi adatbázisba kerülnek. Ezen belül az Operatív Hidrológiai Modul tartalmazza a vízrajzi hálózat gyorsjelentő, illetve automata, távjelző állomásainak adatait, mely a döntéselőkészítésben nélkülözhetetlen a vízkárelhárítási tevékenység végzéséhez. A Magyar Hidrológiai Adatbázis (MAHAB) a vízügyi szolgálat meghatározó, mennyiségi hidrológiai idősorokat tartalmazó, legnagyobb méretű és tartalmú adatbázisa. A MAHAB esetében háromszintű adatfeldolgozást valósítottak meg. Az eredeti észlelt-mért, regisztrált és ellenőrző mérések adatai jelentik az első szintet. Ezek az adatok az eredeti méréssel is bizonylatokkal megegyezően változtatás nélkül rögzítésre kerülnek. Ezekből algoritmusok, összefüggések alapján egyrészt származtatott adatsorok készülnek, másrészt a szakági felhasználók elsődleges adatfeldolgozásokat végeznek, mely a második szintet jelenti, ezek a számított adatok. A minősített és feldolgozott adatsorok ezután a közcélú, hidrológiai idősorba kerülnek. Ez a harmadik szint. Ezen a szinten valósul meg az adatsorok országos szintű replikációja.

A távmérő állomások, olyan regisztrálóval rendelkező állomások, amelyek az operatív adatok helyi regisztrálásán kívül lehetővé teszik a regisztrált adatok továbbítását is az erre a célra létesített távmérő központba. A távmérő rendszerek korszerű érzékelő, adatgyűjtő és kommunikációs eszközöket használnak. A rendszerek központjába érkező adatok grafikusan és táblázatosan megjeleníthetők, feldolgozhatók és továbbíthatók más feldolgozó rendszerek felé.

Felszíni állomások adatai

A felszíni állomásokon mért vízállás adatok közül a távmért adatok elérhetőek a www.vizugy.hu honlapon.

Valamint az elmúlt fejlesztési időszak (KEOP 2007-2013) alatt megvalósult beruházás következtében automatizált és távmérősített felszíni állomások vízállás adatai a kivitelező által üzemeltetett honlapon elérhetőek.

http://project.dataqua.hu/ovf2012/map.php?

Határszelvények vízhozam adatai

A vízrajzi állomáshálózat fejlesztésével a határszelvényekben vízhozammérő állomások lettek kialakítva. A korábbi fejlesztésekkel együtt jelenleg az alábbi állomásokon üzemelnek automata vízhozammérő állomások:

Túr, Garbolc Kraszna, Ágerdőmajor Ér-főcsatorna, Pocsaj Berettyó, Kismarja Fehér-Körös, Gyula (duzzasztó felső) Fekete-Körös, Sarkad-Malomfok Sebes-Körös, Körösszakál Rába, Szentgotthárd Mosoni-Duna, Rajka Ipoly, Ipolytarnóc Sajó, Sajópüspöki Bódva, Hídvégardó Hernád, Hernádszurdok Bodrog, Alsóberecki Tisza, Tiszabecs Szamos, Szamosangyalos Folyók belépő vízhozamaFolyók belépő vízhozama

Az vízhozammérő állomások adatai szintén a www.vizugy.hu honlapon érhetőek el.

Felszín közeli vizek adatai

Az elmúlt fejlesztési időszak (KEOP 2007-2013) alatt megvalósult beruházás következtében 141 talajvízkút automatizálása és távmérősítése valósult meg. Ezen kutak adatai a kivitelező által üzemeltetett honlapon elérhetőek.

http://project.dataqua.hu/vkki/map.php?

Hidrometeorológiai állomások adatai

Az Országos Meteorológiai Szolgálattal közösen megvalósult beruházás következtében 141 hidrometeorológiai állomás automatizálása és távmérősítése valósult meg. Ezen állomások adatai az OMSZ által készített előrejelzésekben hasznosulnak, az operatív adatok pedig elérhetőek a http://hidromet.vizugy.hu/ honlapon.

 

Adatigénylés >

 

 

Utolsó módosítás: 2019. január 29., kedd 08:56, Radó Mónika
Vízügyi igazgatóságok Kapcsolataink Közgyűjtemények Zöld hatóságok Letöltések Oldaltérkép Impresszum Jogi nyilatkozat