Országos Vízügyi Főigazgatóság Központi vízkárelhárítási bejelentések: 06-80-204-240
Nagyobb betűméret - Kisebb betűméret - Normál verzió

A projekt

Tartalomfelelős: Jani Tibor, projekt vezető

2015. december 10., csütörtök 10:57

Infoblokk felso

A projekt célkitűzései az OVF és a VIZIG-ek működése és a jelenlegi informatikai felszereltsége (hardver és szoftver oldalon egyaránt) figyelembevételével kerültek meghatározásra.

Az OVF és a VIZIG-ek egyrészt a vízgazdálkodás számottevő területén látnak el klasszikus közigazgatási funkciókat, amely magában foglalja többek között a víztest állapotának folyamatos monitorozását, a vízkészletek alakulásának nyomon követését. A különböző, jogszabályokban rögzített közigazgatási feladatok abban az esetben kerülhetnek magas színvonalon elvégzésre, amennyiben a vízügyi ágazatban dolgozók a munkavégzéshez szükséges adatokat könnyen, megbízhatóan elérik, azokat feldolgozhatják, illetve adott esetben módosíthatják. Tekintettel arra, hogy számos vízügyi szakágazat létezik az egyes szakágazatok által alkalmazott adatok köre eltérhet, ezért az adatbázisokban tárolt adatok könnyű kezelését biztosító alkalmazások szükségszerűek. Fontos cél a fejlesztés során, hogy a napi munka során keletkező geo-információk közvetlenül kerülhessenek be a Vízügyi Adattárba, illetve a már ott szereplő adatok karbantartása közvetlenül is megoldható legyen. Minden alkalmazás esetében szükséges térinformatikai, térképi támogatás, illetve a geo-információknak és a területi ábrázolásnak majd minden adattípus esetében működnie kell.

Az OVF és a VIZIG-ek másik kiemelkedő jelentőségű területe a vízkárelhárítási feladatok ellátása. A vízkárelhárítás területén több cél is megfogalmazásra került, és talán a legfontosabb a védelemben részt vevők és védekezésben döntést hozók megfelelő információval való ellátottsága. Cél, hogy a vízkárelhárítás során a gyorsan meghozandó döntések megalapozottak legyenek és lehetőleg a legszélesebb körű információn alapuljanak. Ehhez szükséges az állami fővédvonali védelmi tervek és önkormányzati védelmi tervek digitális formátumban történő elérése, megfelelő megjelenítése és a beavatkozás nyomon követése. Tekintettel arra, hogy a Vízkárelhárításban több szervezet vesz részt, az egyéb szervezetek által használt alkalmazásokhoz való kapcsolódást biztosítani kell.
 
Harmadik fontos működési terület a vízügyi szervezeteknek az EU-s kötelezettségekből fakadó feladatok és adatszolgáltatási kötelezettségek. Bár ezek az adatszolgáltatások alkalomszerűek, az adatok folyamatos mérése elengedhetetlen a szakszerű és pontos értelmezésükhöz. A VKI 13. cikke tagállami kötelezettségként rögzíti a hatévente felülvizsgálatra kerülő vízgyűjtő-gazdálkodási tervek készítésének kötelezettségét.

Az Árvízi irányelv hasonlóan a VKI-hoz kötelezettségként írja elő árvízveszély térképek és árvízkockázati térképek készítését (6. cikk), majd hatévenkénti felülvizsgálatát. Cél, hogy ezek a jelenleg készülő térképek a Vízügyi Adattárban elérhető módon rendelkezésre álljanak.

A fenti célok teljesüléséhez elengedhetetlen az informatikai környezet sokrétű fejlesztése, amelyet a projekt keretében kívánunk megvalósítani.

A projekt adatai:

a kedvezményezett neve: Országos Vízügyi Főigazgatóság a projekt címe: Regionális vízügyi, geoinformatikai és monitoring központ létrehozása a szerződött támogatás összege (bruttó): 9.899.987.100 Ft a támogatás mértéke (%-ban): 100% a projekt befejezésének dátuma: 2015. december 11. a projekt azonosító száma: KEOP-2.2.2/C/14-2014-0001
Utolsó módosítás: 2015. december 11., péntek 08:23, Radó Mónika
Vízügyi igazgatóságok Kapcsolataink Közgyűjtemények Zöld hatóságok Letöltések Oldaltérkép Impresszum Jogi nyilatkozat