Országos Vízügyi Főigazgatóság Központi vízkárelhárítási bejelentések: 06-80-204-240
Nagyobb betűméret - Kisebb betűméret - Normál verzió

Projektek, fejlesztések

Tartalomfelelős: Lázár Ildikó, közalkalmazott

2013. november 15., péntek 12:00

Az elmúlt fejlesztési időszak (KEOP 2007-2013) alatt megvalósult beruházások következtében automatizált és távmérővé tett állomások valamint műszerkalibrációs mérőközpont kialakítása valósult meg. A fejlesztések szinte az egész Vízrajzi Szolgált által használt állomástípusokat érintették, a megvalósított 5 projekt az alábbi:

Külföldről érkező kis- és közepes folyók vízhozamának és fizikokémiai paramétereinek automatikus távmérése (röviden: Határvizes projekt)

A projekt célja:

A felszíni víz monitoring hálózatának határt metsző folyókon ? a VKI 2007. évi monitoring pontjaival kijelöltekkel azonos helyen lévő ? legjelentősebb észlelési pontjain az ország területére beérkező vízmennyiségek és vízminőségek folyamatos észlelésének megoldása a megfelelő minőségű és rendszerességű hidrológiai adatok gyűjtéséhez.

Az állomások működésével a vízkészletek nemzetközi megosztásának, az aszály és az árvizek elleni védekezésnek szükséges, megfelelő gyakoriságú hidrológiai adatsorok előállítása a vízgazdálkodási és vízgyűjtő tervezéshez.

A határszelvényeken pontos és nagyszámú észlelési adat gyűjtése a VKI által előírt határvízi együttműködésnek való megfeleléshez, valamint a globális éghajlatváltozásból adódó vízkészlet-változásra való felkészülés megalapozásához.

A részletes hidrológiai és vízminőségi adatsorok gyűjtése az árvízi és vízminőség-védelmi haváriák előrejelzéséhez.

A határszelvények folyamatos vízhozam észlelése a jobb határvízi együttműködéshez a pontos tényadatok rögzítésével.

A projektről bővebben a http://kkfat.vizugy.hu/ honlapon olvashat.

 

Monitoring állomások automatizálása (Felszíni vizek)

 A projekt célja:

A felszíni vízrajzi monitoring állomásainak automatizálása, távjelzése vízügyi szempontból a következő célok miatt szükséges:

A felszíni víz monitoring hálózatának kiemelt jelentősebb pontjain, törzshálózati elemeinél, az ország területén lefolyó vízmennyiségek folyamatos észlelésének megoldásával a megfelelő minőségű és rendszerességű hidrológiai adatok gyűjtéséhez, a mérési, észlelési folyamat megbízhatóságának növelése, A vízrajzi hálózatban pontos és nagyszámú észlelési adat gyűjtése a VKI által előírt vízgyűjtő-gazdálkodás hidrológiai megalapozásához, valamint a globális éghajlatváltozásból adódó vízkészlet-változásra való felkészülés megalapozásához, A részletes, szükség esetén gyors hidrológiai adatsorok gyűjtése az árvízi és vízminőség-védelmi haváriák előrejelzéséhez,

A tavak és holtágak vízrajzi észlelésével kapcsolatos feladat célja

védett természeti területeken elhelyezkedő tó víztestek, szentély jellegű holtágakon vízmércével és vízállás-regisztrálóval a változási adatok rögzítése A vízrajzi adatok alapján a tározási görbe felvételével az élőhely vízpótlásának, ökológiai egyensúly fenntartásának tervezése

A projektről bővebben a http://monitoringallomas.vizugy.hu/  honlapon olvashat.

 

Monitoring állomások automatizálása (Felszín közeli vizek)

A projekt célja:

A felszín közeli vizek monitoring állomásainak automatizálása vízügyi szempontból az alábbi célok miatt szükséges:

A mérési, észlelési folyamat megbízhatóságának növelése (adathiányok csökkentése); Az adatkinyerés időtartamának csökkentése, adatfeldolgozás idejének csökkentése; A rendszer fajlagos üzemeltetési, fenntartási költségeinek csökkentése, és a rendszer hatékony (ISO 9001:2000 szerinti) ellenőrzésének biztosítása. A vízkészlet-háztartás és előrejelzés gyors és operatív megvalósítása a klímaváltozás várható következményeihez (száraz, aszályos periódusok, belvíz események növekedése) alkalmazkodva A víztestek vízmérlegének naprakészen tartása

A felsoroltak közül a VKI felszíni vizes monitoring rendszerének működtetéséhez mindegyik elem szorosan csatlakozik.

A projektről bővebben a http://malla.vizugy.hu/ honlapon olvashat.

 

Műszerkalibrációs labor és vízsebességmérő csatorna kialakítása a minőségirányítási rendszerhez

A projekt célja:

A műszer-kalibrációs labor és vízsebességmérő hitelesítési csatorna felépítése vízügyi szempontból az alábbiak célokat szolgálja:

A VKI monitoring hálózatának biztosítása a vízhozam-mérő eszközök folyamatos és rendszeres kalibrációját követeli meg a jogszabályoknak, szabványoknak, a minőségügyi követelményeknek és a nemzetközi gyakorlatnak megfelelően. A vízrajzi szolgálat meglévő felszíni víz monitoring hálózatának vízhozam-mérő eszközeinél a központi kalibráló állomás megszűnése miatt új állomás telepítésével kell a tevékenység végzését biztosítani a vízrajzi szolgálat részére A létesítmény megközelítés szempontjából központi helyen legyen, tulajdonjogi szempontból biztosítható legyen a tartós állami tulajdonlás és folyamatos üzemeltetés.

A VKI keretében lehatárolásra kerültek a felszíni vízfolyásokra alapozott víztestek, illetve az állóvíz-víztestek. Ezeknél a jó vízállapotok fenntartásának, illetve a jó vízállapot elérésének tervezéséhez elengedhetetlenül fontos a megfelelő hidrológia adatgyűjtés és szolgáltatás, aminek jelentős részét képezi a terepi körülmények között, hordozható műszerekkel (általában forgószárnyas vízsebességmérőkkel) végzett vízhozam mérés, amihez fenn kell tartani a vízhozam-mérő műszerek rendszeres, évenkénti kalibrálását.

A projektről bővebben a http://vmk.vizugy.hu/ honlapon olvashat.

 

Hidrometeorológiai állomások automatizálása

 A projekt célja:

A VKI keretében lehatárolásra kerültek a felszíni vízfolyásokra alapozott víztestek, illetve az állóvíz-víztestek. Ezeknél a jó vízállapotok fenntartásának, illetve a jó vízállapot elérésének tervezéséhez elengedhetetlenül fontos a vízbevételi oldal (hatékony csapadék, lefolyás) megbízható számítása. A jelenlegi észlelőrendszert alkotó manuális észlelésű műszerpark (Hellmann-típusú csapadékmérő, állomáshőmérő) pontossága csak állapot-jellemzésre alkalmas, a mennyiségi számításokra alkalmatlan.

A kézi észlelés napi egyszeri adata a legnagyobb környezeti problémával küzdő domb- és hegyvidéki kis vízgyűjtőkre még riasztási információnak sem kielégítő. Ennek megoldása kistérségi és régiós igény, jelentős társadalmi támogatásra számíthat.

A kellő térbeli sűrűségű (250-300 km2/állomás), óránként elemzett (negyedórás adat­továb­bítású) észlelőhálózat alkalmas - a csapadékradarok földi kalibrálásával – az óránként és 1 km2-enkénti, 95%-os megbízhatóságú csapadékösszeg számítására. Az ugyanitt mért egyéb elem (hőmérséklet, légnedvesség, talajhő, stb.) a párolgási és beszivárgási veszteség, egyúttal a nettó csapadékbevétel számítását teszi lehetővé.

A kívánt észlelési sűrűséget a projektben tervezett 150 db automata állomás mellett a meteorológiai szolgálat (OMSZ) meglevő 102 állomása, illetve a vízügyi 37 automata biztosítja. Ehhez a külső adatok vízgazdálkodási számításra alkalmas részét be kell integrálni, ami adatátviteli, adatbázis és feldolgozási fejlesztést is igényel. Ennek szakmai és szervezeti hátterét az OMSZ-Vízügy munkacsoport 2007-08-as működése, a közös érdekeltségű (de külön működtetett) hidrometeorológiai hálózat definiálása és az elkészített, elfogadott közös Kormány-előterjesztés adja.

Az automata hidrometeorológiai hálózatra épülő adatbázis alapján a legkorszerűbb osztott paraméterű hidrológiai modellek képesek a csapadék-lefolyás (árvízszámítás) és a területi tározódás (belvíz, aszály) numerikus jellemzésére. Ehhez korszerű és költségtakarékos adatátvitelre (GPRS), a tömeges adatfogadás szoftver és hardver feltételeinek megteremtésére, valamint a meglevő társ-ágazati kapacitások (OMSZ szuperszámítógép) előfeldolgozási kihasználására van szükség. Mindez a projekt kapcsolódó fejlesztéseiben megvalósítható és megvalósítandó.

A projektről bővebben a http://hidrometall.vizugy.hu/ honlapon olvashat.

 

A központi fejlesztéseken túl az egyes vízügyi igazgatóságok is pályáznak vízrajzi vonatkozású Európai Uniós fejlesztések támogatására. A vízügyi igazgatóságok pályázatokból megvalósult és megvalósuló fejlesztései az igazgatóságok honlapjain megtalálhatóak:

www.eduvizig.hu www.kdvvizig.hu www.aduvizig.hu www.kdtvizig.hu www.ddvizig.hu www.nyuduvizig.hu www.fetivizig.hu www.evizig.hu www.tivizig.hu www.kotivizig.hu www.ativizig.hu www.kovizig.hu

 

Utolsó módosítás: 2015. február 24., kedd 14:46, Vass Zsuzsanna
Vízügyi igazgatóságok Kapcsolataink Közgyűjtemények Zöld hatóságok Letöltések Oldaltérkép Impresszum Jogi nyilatkozat