Országos Vízügyi Főigazgatóság Központi vízkárelhárítási bejelentések: 06-80-204-240
Nagyobb betűméret - Kisebb betűméret - Normál verzió

Árvízbiztonság növelése a NYUDUVIZIG területén

Tartalomfelelős: Regdánszki Tamara, honlap adminisztrátor

2022. június 16., csütörtök 15:26

Projekt bemutatása:

A tervezett beruházás kapcsán az alábbi beruházási elemek megvalósítására kerülne sor:

Projektelem I.: Szentgotthárd és Sárvár közötti folyószakasz árvízvédelmi fejlesztése II. ütem Lapincs folyó bal parti töltésfejlesztése (Szentgotthárd) Rába jobb parti mederrendezése (Szentgotthárd) Sárvár Aranyos-éri zsilip felépítményi munkái Rába ártér - Csörnöc vízfolyás vasúti híd és ártéri híd környezetének (levezetősávok) tisztítása Szentgotthárdi védelmi központ épületének korszerűsítése Projektelem II.: Gyöngyös-patak 11+940 – 16+030 km szelvények közötti szakaszának mederrendezése és uszadékfogó műtárgy építése a Lukácsházi árvízi tározónál Gyöngyös-patak 11+940 - 16+030 km szelvények közötti kőszegi szakaszának ökológiai szempontokat figyelembe vevő mederrendezése Uszadékterelő műtárgy építése a Lukácsházi árvízcsúcs-csökkentő tározó vízszintszabályzó műtárgyánál A kőszegi vízmérce felújítása, új áramellátási lehetőség kiépítése

Projektelem I.:

Lapincs-folyó bal parti töltésfejlesztése a 0+000-0+244 tkm szelvények között valósul meg. Jelenleg a védmű magassági hiánya jelentős, a kezdő, mintegy 20 méteres szakaszt követően 0,3-0,8 m közötti. A töltés koronaszélessége 3 méter. A töltésrézsűk meredeksége 1:3 feletti. A védmű keresztmetszeti kialakítását parapetfalas földművel terveztük kialakítani. A földtöltés koronája a MÁSZ szinten helyezkedik el, az árvízi biztonságot a vízoldali élben vezetett 1,0 m magas parapetfal biztosítja, tekintettel a közvetlenül a jelenlegi töltéslábnál húzódó belterületi ingatlan határra és épületeire. A töltéstesten 4 m széles üzemi út került megtervezésre 20 cm vastagságú mechanikai stabilizációval.

A Rába folyó jobb parti rézsűje igen meredek 1:1,5 hajlású, növényzettel átnőtt, karbantartása nehéz és veszélyes. A jobb parton Szentgotthárd város Önkormányzatának a kezelésben lévő Rába jobb parti árvízvédelmi mű található. Az árvízvédelmi mű a fejlesztésekor hatályos MÁSZ értékekre 1 m magassági biztonsággal épült ki, mely nem teszi szükségessé semmilyen további, ideiglenes magasítás kiépítését.

Az Aranyos-ér Sárvár város egy részének, a Gyöngyös műcsatorna és a Rába árvédelmi töltés által határolt vízgyűjtő terület csapadékvizeinek a befogadója. Az Aranyos-ér 2 éves gyakoriságú mértékadó vízhozama a Sárvár Rába bal parti töltés 0+837 tkm szelvényében lévő zsilipnél 0,87 m3/s. A tervezett szivattyúkapacitás: 2×500 l/s = 1,00 m3/s. Így a telepítésre kerülő szivattyúk a 4 éves gyakoriságú mértékadó vízhozamot szinte teljes mennyiségét képesek lesznek átemelni a Rába árterületére. A projektben eszközbeszerzés keretében beszerzésre kerül 2 db ASG 500 típusú dízelmotoros mobil szivattyú az elhelyezésére szolgáló szivattyúálláshoz.

A Rába nagyvízi medrében a növényzet benőttsége, feliszapolódása miatt jelentős vízvisszatartás keletkezik, ami az árvízszintek növekedéséhez vezet. Csörnöc vasúti híd és ártéri vasúti híd levezetősávok tisztítása lefolyási viszonyok javítása érdekében feltétlenül szükséges. A vasút keresztezésében épült hidak környezetében a növényzettel való benőttség eltávolításával kedvezőbben alakulna az árvizek levonulása.

A szentgotthárdi szakaszvédelmi központ az árvíz elleni feladatok ellátásához és a műtárgyak fenntartásához, üzemeltetéséhez szükséges védelmi felszerelések, anyagok és eszközök, valamint gépek és berendezések tárolására létesült. A védelmi központ épületének korszerűsítése hozzájárul a védekezésben résztvevők munkakörülményeinek javításához, védelmi anyagok korszerű tárolásához.

 

Projektelem II.:

A Gyöngyös patakon 2010. évben megépült a Lukácsházi árvízcsúcs-csökkentő tározó, a mely Szombathely és a tározó alatti területeken (Lukácsháza, Gyöngyösfalu, Gencsapáti) mintegy 25 ezer ember lakhelyét tette árvízvédelmi szempontból biztonságossá, azonban Kőszeg város, mely az árvízcsúcs-csökkentő tározó fölötti település, árvíz által veszélyeztetett. A Gyöngyös-patak 11+940 - 16+030 km szelvények között átfogó mederrendezésével lehetővé válik Kőszeg város vízkár elleni biztonságának megteremtése, a térség és helyi árvízi kockázatok csökkentése.

A Gyöngyös-patak 11+940 - 16+030 km szelvények közötti kőszegi szakaszának mederrendezése elsősorban a lefolyási viszonyok javítását, a meder üzemeltetési engedély szerinti kiépítését tartalmazza. A patak jelenlegi vízemésztő képessége nem felel meg a mértékadó vízhozam levezetésére, a padkás szelvényű összetett meder padkáin jelentős iszap és hordalék lerakodás alakult ki. A város árvízvédelmi biztonságának érdekében elvégzendő feladat a meder vízszállító képességének növelése érdekében a 11+940 - 16+030 km szelvények közötti szakaszon az üzemeltetési engedélyezési tervben bemutatott üzemeltetési fenékvonal és mederszelvény kialakítása.

A Gyöngyös-patak 6+400 km szelvényében a leeresztő műtárgy üzemel. A vízszintszabályzó műtárgyat acélszerkezetű uszadékfogó rács védi az eltömődéstől. A projekt során megépítésre kerülő uszadékterelő mű kiépítésnek célja az uszadékfogó rácsra érkező uszadék mennyiségének csökkentése ezáltal az uszadékfogó rács tehermentesítése, a műtárgy egyben a hordalék megfogására szolgáló csapdaként is szolgál. Az uszadékterelő mű megépítését követően a vízszintszabályzó műtárgynál nem halmozódik fel nagy mennyiségű uszadék, melynek eltávolítása problémás és költséges.

Vízrajzi törzsállomás helye a Gyöngyös-patak 11+967 fkm szelvénye. A "120" pont magassága: 260,98 mBf. A vízmérce szelvénye jobb és bal parton 3 m szélességben betonba rakott terméskő burkolattal van ellátva. A mérőhely környezetében és az alatta lévő szakaszon a padka tisztítását el kell végezni. A mérőhely jelenlegi hálózati áramellátása felújításra szorul. Új csatlakozó elektromos szekrényt kell kialakítani a híd alvízi oldalán a VIZIG kezelésében lévő területen, a régi elektromos szekrényt meg kell szüntetni.

A projekt címe: Árvízbiztonság növelése a NYUDUVIZIG területén

A projekt azonosító száma: KEHOP-1.4.0-15-2021-00026

A szerződött támogatás összege (Ft): 2 604 910 250

Támogatás mértéke (%-ban): 100%

A projekt kezdete: 2020.04.16.

A projekt fizikai befejezésének tervezett határideje: 2023.11.30.

Kedvezményezett neve: Országos Vízügyi Főigazgatóság

 

További információ: http://arvizbiztonsag.ovf.hu/

Utolsó módosítás: 2023. augusztus 02., szerda 10:31, Nyulász Richárd
Vízügyi igazgatóságok Kapcsolataink Közgyűjtemények Zöld hatóságok Letöltések Oldaltérkép Impresszum Jogi nyilatkozat